Dlaczego wybuchamy gniewem? Jak kontrolować emocję?

2010-07-04 13:01

Zdarza się, że człowiek spokojny i opanowany znienacka wybucha emocjami, nad którymi nie potrafi zapanować. Zdaniem naukowców chodzi o to, że emocje mają oddzielny system sterowania, które mogą nie poddawać się normalnym sygnałom wzbudzającym i hamującym.

Dlaczego tak trudno kontrolować najsilniejsze emocje - odpowiedzieli naukowcy z Uniwersytetu Michigan: Kent Berridge, Jocelyn Richard i Alexis Faure. Berridge udowodnił, że dopamina, która motywuje do szukania nagrody, współpracuje z glutaminianem przy wywoływaniu silnych emocji: pożądania i strachu, w sąsiadujących regionach mózgu.

Ta praca wykazała też, że dopamina może być odpowiedzialna tak samo za negatywne odczucia - strach w schizofrenii czy fobie, jak i za uzależnienie od narkotyków, powodując silne pragnienie.

Nowa praca nad kontrolowaniem emocji powstała dzięki doświadczeniom na szczurach, którym wstrzykiwano substancje zakłócające działanie neuroprzekaźników: glutaminianu lub GABA.

Doświadczenia wykazały, że w porównaniu do obszarów głębokich, najwyższe warstwy kory mózgowej mają ograniczone możliwości wpływania na odczuwanie przyjemności. Jedynie głębokie sygnały GABA potrafiły wywołać przyjemność podczas wywoływania uczucia pożądania oraz odczucia nieprzyjemne podczas generowania strachu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki