Domowe sposoby na refluks żołądka: jakie są? Jak się pozbyć zgagi?

2013-10-28 1:59

Domowe sposoby na refluks żołądka: jakie są? Jak się pozbyć zgagi? Kiedy dopadnie cię pieczenie w przełyku, czyli zgaga, a nie masz pod ręką żadnego farmaceutycznego preparatu na zgagę lub chcesz uniknąć zażywania leków, ulgę mogą przynieść domowe sposoby. Podpowiadamy, co pomoże na zgagę.

Refluks żołądka, czyli cofanie się treści żołądkowej do przełyku, powoduje dokuczliwe pieczenie popularnie zwane zgagą. Wiele produktów, które są w każdej kuchni, może służyć jako doraźny środek na tę dolegliwość. Prócz tego warto też wiedzieć, jakich produktów unikać by nie prowokować zgagi. Pomóc mogą także sposoby dotyczące codziennego funkcjonowania.

Zgaga: co zażyć, by złagodzić pieczenie w przełyku?

- Sprawdzonym środkiem jest świeży imbir: plasterek imbiru zalej filiżanką wrzątku albo wrzuć do zwykłej herbaty i wypij. Możesz też świeżo utarty korzeń imbiru wymieszać z miodem i sokiem z cytryny.

- Niektórym osobom pomagają herbatki z rumianku lub mięty. Ale uwaga: mięta może także nasilać objawy!

- Podrażnioną śluzówkę przełyku chroni „kisiel” przyrządzany z siemienia lnianego: 1–2 łyżeczki nasion zalej pół szklanki wrzątku, poczekaj, aż przestygnie, a następnie wypij, najlepiej na noc, dodając trochę ciepłego mleka lub wody. Parzone siemię lniane powinno mieć konsystencję gęstego kisielu.

- Doraźnie pomóc może wypicie szklanki świeżego, ciepłego mleka; jeśli nie lubisz mleka, możesz je zastąpić maślanką, naturalnym jogurtem lub kefirem.

- Jeśli poczujesz pieczenie, zjedz garść migdałów (5-6 sztuk). Migdały mają odczyn zasadowy, dzięki czemu zobojętniają kwas solny w żołądku.

- Pij świeżo wyciskane soki o odczynie zasadowym,  np. sok z marchwi, ogórków, buraków.

- Podobnie działa szklanka wody z łyżką miodu i octu jabłkowego.

- Kwaśny odczyn soków żołądkowych neutralizuje także soda oczyszczona: łyżeczkę sody rozpuść w szklance wody i wypij otrzymany roztwór.

Zgaga: jakich produktów unikać?

Niektóre produkty i potrawy nasilają zgagę. Jeśli chcesz zapobiec jej atakom, unikaj potraw tłustych i smażonych, soków z kartonów, słodyczy (szczególnie czekolady), fast-foodów, potraw z dodatkiem glutaminianu sodu (zupy i sosy w proszku, konserwy rybne i mięsne).   Ogranicz picie soków z owoców cytrusowych i pomidorów – mają silnie kwaśny odczyn, który podrażnia śluzówkę i nasila zgagę. Mocno ogranicz napoje zawierające kofeinę (kawa, czarna herbata, cola) – nie tylko podrażniają śluzówkę, lecz także rozluźniają jego zwieracz przełyku. Unikaj napojów gazowanych, gdyż dwutlenek węgla nadmiernie podraźnia śluzówkę.

Co pomoże uniknąć zgagi?

Możesz zapobiec zgadze, stosując kilka prostych patentów: :

- Zamiast trzech obfitych posiłków głównych, w ciągu dnia zjadaj 5-6 niewielkich. W ten sposób zapobiegniesz przepełnieniu żołądka, które sprzyja wypychaniu jego treści z powrotem do przełyku. Bardzo ważne jest również, by jeść powoli, dokładnie przeżuwając kęs po kęsie.

- Nie objadaj się przed snem. Kolację jedz trzy godziny przed położeniem się do łóżka.

- Po posiłku nie schylaj się i unikaj leżenia – przez minimum dwie godziny pozostań w pozycji pionowej (np. siedzącej), by pokarm mógł się łatwiej przesuwać we właściwym kierunku.

- Staraj się spać z głową uniesioną o ok. 15 cm. Zapobiegnie to cofaniu się przetrawionego pokarmu do przełyku.

- Nie uciskaj brzucha obcisłym ubraniem czy paskiem – nacisk w okolicy żołądka może spowodować zgagę po zjedzeniu posiłku.

- Rzuć palenie – dowiedziono, że zwieracz przełyku palacza jest znacznie słabszy niż osoby niepalącej.

- Unikaj stresu – może on nasilać odczuwanie zgagi.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki