Dzień Nauczyciela

i

Autor: Shutterstock Dzień Nauczyciela

Porady Izy Połońskiej - wokalistki i trenerki głosu

Dzień Nauczyciela 2022. Jak zadbać o swój głos i go nie stracić po pierwszej lekcji?

2022-10-13 13:55

Już za chwilę Dzień Nauczyciela. Jakie rady w kwestii ochrony swojego najważniejszego narządu do pracy - głosu, powinni usłyszeć pedagodzy, opowiada Iza Połońska - wokalistka, trener i ekspert głosu.

Głos to podstawowe narzędzie pracy nauczycieli. Wieloletnie, intensywne mówienie może powodować szereg negatywnych objawów ze strony aparatu mowy, jak np. uciążliwa chrypa, czy nawet afonia i niestety tego rodzaju kontuzje są wciąż powszechne wśród osób posługujących się na codzień głosem w pracy. Według badan Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dotyka aż 80% tej grupy zawodowej. Posługując się na co dzień głosem, tak jak to jest w przypadku nauczycieli i wykładowców, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach, które pomogą zachować głos w należytej kondycji i zminimalizują ryzyko kontuzji- utraty głosu, czyli de facto brak możliwości pracy.Przepona poduszką bezpieczeństwa - Podstawową zasadą jest efektywne i świadomie używanie przepony – opowiada Iza Połońska trener głosu - to właśnie prawidłowa praca przepony stanowi podstawową ochronę dla głosu, jest tzw. poduszką bezpieczeństwa. Kiedy mówimy na tzw. oddechu przeponowym dostarczamy do traktu głosowego wystarczającą ilość powietrza, czyli nie za dużo i nie za mało, oznacza to, że nasz głos mówiony otrzymuje tzw. wsparcie z ciała.

 W przypadku prawidłowego mówienia, nawet wielogodzinnego, może oczywiście dojść do zmęczenia, ale regeneracja następuje po kilku godzinach. Z pewnością nie ryzykujemy utraty głosu.

Zobacz także: Pantenol i kolagen - dlaczego warto je stosować zimą?

Woda to ratunek

Kolejną, bardzo ważną kwestią jest wystarczające picie wody. Nasz organizm musi być odpowiednio nawodniony, by prawidłowo funkcjonować. - Należy pamiętać, iż mówiąc, naprawdę używamy całego ciała. Całe nasze ciało rezonuje, wydobywając dźwięk - o budowaniu głosu w organizmie mówi Iza Połońska.

 Najlepiej pić wodę niegazowaną, w pokojowej temperaturze. Dobrze popijać wodę także w trakcie wystąpień, prowadzenia lekcji czy wykładu.Sen to lekarstwoNastępny ważny czynnik funkcjonowania naszego głosu to dbałość o higienę snu. Regeneracja głosu w trakcie spania jest najbardziej skuteczną formą zapobiegania kontuzjom głosu. - Zawodowi śpiewacy, praktykują także tzw. drzemki w ciągu dnia, gdyż 15 - 20 minutowa drzemka potrafi zdziałać cuda i sprawić, by nasz głos nabrał mocy. Warto z tego korzystać! - o dobroczynnej funkcji “drzemki” - mówi Iza Połońska, piosenkarka i trener głosu.

Mruczenie dobrą rozgrzewką

Ostatnie bardzo ważne zagadnienie to seria ćwiczeń rozgrzewających głos przed wielogodzinnym mówieniem. Naprawdę warto każdego dnia poświecić 10 minut na proste ćwiczenia, nawet w trakcie drogi do pracy. - Rekomenduję mruczenie, ćwiczenia rozluźniające żuchwę, język, mięśnie wokół ust i przede wszystkim korzeń języka. Może je wykonywać w samochodzie, w metrze, idąc ulicą. Bez przejmowania się, że ktoś na nas patrzy – jak ćwiczyć radzi Iza Połońska.

Warto też regularnie uprawiać jakikolwiek sport - bieganie, aerobik, pilates, joga, jazda na rowerze, pływanie.  - Pamiętajmy, że całe nasze ciało produkuje dźwięk. Od kondycji naszego ciała i umysłu w dużym stopniu zależy także to jak brzmimy - dodaje Iza Połońska.

Iza Połońska

i

Autor: materiały prasowe Iza Połońska
Politycy od kuchni - Krzysztof Gawkowski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany