Etapy życia psa

i

Autor: materiały prasowe

Etapy życia psa

2018-03-01 1:00

Każdy wiek wymaga innej opieki i aktywności. Dotyczy to również naszych czworonożnych przyjaciół. Inaczej troszczymy się o szczeniaka, dojrzałego pupila i seniora. To co jest dobre dla młodego zwierzęcia, starszemu mogłoby zaszkodzić, dlatego warto znać zasady zajmowania się psem na różnych etapach życia.

Szczeniaczek zwykle trafia do naszego domu między 7 a 8 tygodniem życia. Należy mu poświęcić jak najwięcej czasu, bo jak każde dziecko bardzo tego potrzebuje. Trzeba pieskowi dawaćokazje do różnych nowych doświadczeń. Ważne jest, by poznał wszystkich domowników – dorosłych i dzieci, a także osoby, które często u nas bywają. Pierwsze tygodnie pobytu to także czas intensywnych zabaw, zwierzątko ma dużo energii i powinniśmy ją umiejętnie spożytkować. To także czas pierwszych lekcji – załatwiania potrzeb fizjologicznych w jednym miejscu, dopóki nie wychodzi, a potem nauka chodzenia na smyczy, gdy już korzysta ze spacerów. Koniecznie unikajmy krzyków i ostrego karcenia, jeśli w pierwszym okresie życia szczenię nie będzie mieć przykrych doświadczeń, będzie później zrównoważony i spokojny, a nie nadmiernie lękliwy. Dieta szczeniaczka powinna być w pełni zbilansowana i urozmaicona. Najlepiej kupować dobrą karmę przeznaczoną dla szczeniąt odpowiedniej rasy i rozmiarów. Od czasu do czasu może jeść gotowane mięso, mocno rozgotowany ryż, czasem gotowane na miękko żółtko.

Czas szczepień

Nim piesek będzie mógł wychodzić na zewnątrz, czeka go seria szczepień. Pierwsze szczepienie przeciwko nosówce i parwowirozie należy zrobić u psiaka, który skończył szósty tydzień życia. W tym czasie należy go po raz kolejny odrobaczyć. Kolejne szczepienie, należy wykonać co najmniej trzy tygodnie po pierwszym. Szczeniaczka trzeba też odrobaczać raz w miesiącu. Kiedy ukończy drugi miesiąc życia - tow w sezonie występowania kleszczy raz na miesiąc zabezpieczać preparatem kleszczobójczym w postaci spot on. Trzeba tez być czujnym na każdy symptom ewentualnej choroby, np. brak apetytu, ospałość czy biegunkę. U tak młodego psa odporność nie jest jeszcze dobrze wykształcona, dlatego przy niepokojących objawach warto natychmiast udać się do weterynarza.

Psi nastolatek

Między 12 a 16 tygodniem życia nasz piesek zmienia zęby, trzeba mu więc dostarczyć różne rzeczy do gryzienia by mógł uśmierzyć świąd dziąseł. Na tym etapie można już rozpocząć najprostszy trening posłuszeństwa, czyli naukę najprostszych komend typu: siad, do nogi, przynieś. Gdy pupil skończy pół roku wkracza w wiek dojrzewania. Zmiany hormonalne są wówczas gwałtowne, więc pies może przejawiać nieadekwatne zachowania, np. zacząć bać się naszych gości lub skomleć podczas naszej nieobecności w domu albo niechętnie przychodzic na wołanie. Jak w przypadku ludzkich nastolatków trzeba to po prostu przeczekać.

Wiek dojrzały i starość

Po ukończeniu rok pies ma już ukształtowaną osobowość i dorosły wygląd. Jest w pełni sił. Wymaga długich spacerów i regularnego pełnowartościowego odżywiania. Odczuwa tez silna więź ze swoimi opiekunami. Jego miejsce w rodzinnym stadzie jest już ustalone. Pierwsze oznaki starzenia pojawiają się u psów w różnym wieku w zależności od ich rozmiaru. Duże psy starzeją się wcześniej, małe kilka lat później. Zwierze staje się mniej aktywne, pojawiają się trudności w w poruszaniu się, czy powolna utrata słuchu i wzroku. Wymaga częstej kontroli stanu zdrowia u weterynarza, mniej męczących spacerów i odpowiedniego żywienia dostosowanego do wieku. Aby dieta seniora była wartościowa, nie można zapomnieć o codziennej porcji witamin i minerałów. W wieku dojrzałym składnikiem równie ważnym co mięso są nienasycone kwasy Omega 3 i Omega 6 – każdy z tych składników hamuje starzenie się organizmu. Niezwykle ważna jest kontrola uzębienia psa oraz stanu jego jamy ustnej – musimy pamiętać o tym, że zwykle z zębów do krwioobiegu może przychodzić duża ilość bakterii, dlatego należy regularnie oczyszczać je z kamienia. Kiedy pies zaczyna mieć problemy ze stawami czy kośćmi, niezbędna jest terapia, która poprawi ruchomość czworonoga i zmniejszy dolegliwości bólowe.

Czytaj więcej na Se.pl/dolinazwierzat

 

Dolina Zwierząt

i

Autor: Materiały Promocyjne Link: Dowiedz się więcej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki