grzyby

i

Autor: Getty Images Kosz z grzybami

Poradnik grzybiarza

Jak odróżnić jadalne grzyby, od trujących. Te zasady musisz znać

2022-09-08 17:29

Przed grzybobraniem warto poznać kilka wskazówek, kiedy, gdzie i jak szukać grzybów Najlepszym terminem na grzybobranie jest druga połowa lata oraz jesień. Wtedy to w lasach pojawia się większość popularnych i najsmaczniejszych gatunków, m.in. kurki, podgrzybki, maślaki, koźlarze czy kanie.

Właśnie rozpoczyna się sezon na grzyby. Pod dębami, brzozami czy modrzewiami lubią ukrywać się podgrzybki, koźlarze i borowiki. Za to w sosnowym lesie z pewnością znajdziemy maślaki. Kurki nie są zbyt wymagające i mogą rosnąć dosłownie wszędzie. Przedstawimy Wam kilka wskazówek i porad w jaki sposób zbierać grzyby, by nie znaleźć ich trujących odpowiedników.

Porady dla grzybiarzy

1. Do lasu wybieramy się w odpowiednim ubiorze, pamiętając o właściwych zasadach zachowania się w lesie.2. Zabieramy ze sobą atlas lub przewodnik, zbieramy bowiem tylko te grzyby, wobec których nie mamy żadnych wątpliwości, że są jadalne i nie są chronione.3.Grzyby zbieramy do przewiewnych, twardych pojemników, najlepiej koszy, nigdy do plastikowych torebek.4.Pamiętajmy, aby przed grzybobraniem zaznajomić się z mapą terenu, po którym będziemy się poruszać.5.Zbieramy dobrze wykształcone owocniki, które wycinamy nożykiem. Miejsce zbioru można delikatnie, ale starannie przykryć, aby wrażliwa grzybnia nie uległa zniszczeniu.6.Grzyby trujące lub nieznane należy bezwzględnie pozostawić nienaruszone. Spełniają bowiem bardzo ważną funkcję w przyrodzie.7. Gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do gatunku grzyba, poradę możemy uzyskać w stacjach sanitarno-epidemiologicznych podczas całego okresu grzybobrania.

Gdzie szukać, by znaleźć

Podstawą udanego grzybobrania jest wybór odpowiedniego miejsca. Każdy gatunek grzybów ma swoje ulubione.Podgrzybki rosną wszędzie, zwłaszcza na trawiastym wilgotnym poszyciu, lubią lasy sosnowe i liściaste. Można je spotkać głównie pod dębami i grabami. Zwykle wyrastają w mchu.Podgrzybki zajączki lubią ukrywać się w lasach iglastych w towarzystwie borówki czarnej.Borowiki znajdziemy najczęściej pod wysokimi sosnami i świerkami, a w lasach liściastych pod dębami i bukami, na obrzeżach lasów, na glebach piaszczystych. Najobficiej rosną w górskich lasach sosnowych.Koźlarze lubią lasy liściaste i mieszane, znajdziemy je pod topolami, brzozami, osikami i grabami, na zboczach i w parowach.Maślaki najczęściej rosną w trawach, lasach iglastych, zwłaszcza w młodnikach sosnowych.Kanie występują głównie w świetlistych lasach liściastych pod bukami, rzadziej w iglastych, na skraju lasu, na łąkach. Lubią miejsca trawiaste, ciepłe.Kurki rosną zwykle w siedliskach sosnowych.Gąski żółte i siwe skrywają się zagrzebane w piasku w lasach iglastych, zwłaszcza wśród sosen.Rydze rosną głównie w lasach sosnowych, na polanach, lubią gleby piaszczyste, obrzeża lasów i miejsca trawiaste.Uwaga! Zbieramy tylko te okazy, co do których jesteśmy pewni, że są jadalne.

Kalendarz grzybów

BOROWIKI: od lipca do października (pełnia tworzenia owocnika przypada na wrzesień i październik).PODGRZYBKI: od czerwca do listopada (pełnia tworzenia owocnika przypada na wrzesień i październik).MAŚLAKI: od czerwca do października (pełnia tworzenia owocnika przypada na wrzesień).GĄSKI: od lipca do listopada (pełnia tworzenia owocnika przypada na październik i listopad).KURKI: od czerwca do listopada (pełnia tworzenia owocnika przypada na sierpień, wrzesień i październik).KOŹLARZE: od lipca do października (pełnia tworzenia owocnika przypada na sierpień i wrzesień).KANIE: od czerwca do listopada (pełnia tworzenia owocnika przypada na wrzesień i październik).OPIEŃKI: od września do listopada (pełnia tworzenia owocnika przypada na październik).

Co powinieneś wiedzieć o grzybach?

Grzyby są owocnikami wyrastającymi z grzybni, która znajduje się w ściółce i wierzchniej warstwie gleby. Grzybnia jest najważniejszą częścią grzyba, pozostaje ona w stałym współżyciu z korzeniami drzew leśnych, dzięki którym może ona prawidłowo się rozwijać. Dlatego należy przestrzegać kilku ważnych zasad, które pozwolą ochronić grzybnię przed uszkodzeniem oraz zapewnią jej dalszy rozrost.

Więcej dowiesz się na www.lasy.gov.pl

Forum w Karpaczu 2022: Aleksandra Wilk

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki