Jak pielęgnować krotony i bluszcze

2010-08-05 10:00

Jeden woli światło, drugi półmrok. Obie rośliny bardzo jasno potrafią dać nam do zrozumienia, że nie jesteśmy mistrzami świata w pielęgnacji bluszczy i krotonów

Kroton pstry to w naturze krzew. Piękna roślina o kolorowych liściach wymaga miejsca, w którym jest ciepło, jasno i wilgotno. W cieniu liście szybko stracą intensywne barwy. Ale pod wpływem intensywnych promieni słońca łapie "wysypkę" w postaci brązowych plam na liściach.

Zima to dla krotonów zły okres, głównie ze względu na przesuszenie powietrza na skutek centralnego ogrzewania. Zasychają im końcówki liści. Idealnie byłoby postawić je wtedy wokół nawilżacza, a jeśli to niemożliwe, trzeba cierpliwie, nawet dwa razy dziennie, rozpylać wokół wodę. Jeśli podłoże będzie zbyt suche, kroton zacznie tracić dolne liście. Jeżeli zaś będzie odwrotnie, cała roślina będzie stopniowo marnieć, brązowieć i zamierać, ponieważ w stojącej wodzie szybko zaczynają gnić jej korzenie. Krotony preferują wodę miękką, przegotowaną. Zimą zdarza się, że w ciągu jednej nocy odpadają wszystkie liście krotonu. Taki przypadek to najprawdopodobniej konsekwencja przeciągu, nawet trwającego bardzo krótko. Źle wpływają na tę roślinę również duże wahania temperatury. Jeśli zdecydujemy się kupić kroton zimą, musimy liczyć się z tym, że nie przeżyje drogi z kwiaciarni do domu. Jeśli chodzi o podłoże, to lubią lekkie, próchniczne. Przepis na ziemię dla krotonu to 3 części ziemi inspektowej, jedna część torfu, dwie perlitu i jedna gruboziarnistego piasku. Ze względu na niezwykle wrażliwe korzenie, krotonów najlepiej nie przesadzać. Dużo bezpieczniejsza jest coroczna wymiana górnej warstwy ziemi. Jeśli chodzi o nawożenie, od kwietnia do września powinno się stosować kostki doglebowe.

Gość ze strefy mroku

Bluszcz, miłośnik cienia, nie jest rośliną wymagającą. Jeśli jednak chcemy, aby był jeszcze piękniejszy, powinniśmy go kilka razy w roku przycinać. Chodzi o skracanie głównych pędów o 1-2 cm. W przypadku bluszczy im jaśniejsze liście ma jego odmiana, tym więcej wymaga nasłonecznienia. Bluszcz bardzo lubi wilgoć i zupełnie nie przeszkadza mu to, że jego doniczka tonie w podstawce wypełnionej wodą. Raz na tydzień powinien być intensywnie zraszany. Podczas letnich upałów i zimą, kiedy w pomieszczeniu jest ciepło i sucho, powinniśmy używać rozpylacza wody nawet dwa razy dziennie. Ziemia w doniczce z bluszczem musi być stale wilgotna. Latem powinniśmy nawozić tę roślinę raz na 14 dni nawozem przeznaczonym dla roślin doniczkowych. Bluszcz nie ma szczególnych wymagań co do podłoża. Wystarczy w tym wypadku zwykła ziemia przeznaczona dla roślin doniczkowych. Bluszcz nie znosi przesadzania. Liście bluszczu przyciągają kurz, dlatego powinno się je przemywać miękką, wilgotną ścierką. Jeśli będzie miał zbyt ciepło, jego liście wkrótce zaczną się zwijać i zasychać. Sygnałem, że ma za mało światła, będzie dla nas wydłużanie się łodyg i tracenie zdrowych liści.

Czernienie liści świadczy o tym, że najwyraźniej przesadziliśmy z podlewaniem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki