Storczyki. Co robić by kwitły, jak szalone? Samo podlewanie nie wystarczy

i

Autor: Pixabay Storczyki. Co robić by kwitły, jak szalone? Samo podlewanie nie wystarczy

Jak pielęgnować storczyki? Ta prosta zasada sprawi, że będą nieziemsko kwitły i

Storczyki, czyli inaczej orchidee to jedne z najpopularniejszych kwiatów w Polsce. Znajdziemy je praktycznie w każdym sklepie, od lat dostępne są także w Lidlu i Biedronce. Gdy kwitną wyglądają obłędnie. Zatem co zrobić żeby storczyk miał dużo kwiatów? Jak dbać o storczyki? Jak je podlewać i jak uratować w razie przelania? Jak przesadzać storczyki? - poznaj proste zasady pielęgnacji storczyków.

Jakie storczyki wybierać? Czym kierować się przy ich zakupie?

Odmian storczyków jest około 40 tys. Niektóre z nich wolą stanowiska półcieniste, jak np. storczyki odmiany Phalaenopsis, a inne będą lepiej wzrastały w pełnym słońcu. Przed kupnem storczyka sprawdź kolor liści. Zdrowa orchidea posiada liście w kolorze ciemniej zieleni, na których mogą wystąpić przebarwienia. Jednak plamy w czarnym kolorze świadczą o chorobie grzybowej, a prześwity mogą być wynikiem infekcji wirusowej. Korzenie zdrowego storczyka powinny być zielonej lub zielono-szarej barwy. 

Jak pielęgnować storczyki? Stosuj tę prostą zasadę, a będę kwitły jak szalone

Przygotowaliśmy zestawienie najprostszych zasad, jakimi trzeba kierować się podczas pielęgnacji storczyków. Weź je pod uwagę, a przekonasz się, że Twoje orchidee zaskoczą pięknymi kwiatami.

Krok 1 - odpowiednia podłoże dla storczyka

Pielęgnacja storczyków nie jest wymagająca, jednak trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim na początku warto zadbać o odpowiednie podłoże - musi być wyjątkowo chłonne, a zarazem przepuszczać powietrze. Dlatego najprościej będzie wybrać gotową mieszankę do storczyków.

Zobacz także: Jak pielęgnować piwonie? Zrób to, a będą kwitły jak szalone

Krok 2 - nie zapominaj o podlewaniu storczyka

Nawadnianie orchidei to najważniejszy krok w jej pielęgnacji. Ich podlewanie wymaga specjalnego sposobu ponieważ w innym przypadku korzenie storczyka mogą zacząć gnić. Storczyk musi mieć możliwość pobierania wody z powietrza. Ustaw naczynie z wodą za doniczką - roślina sama pobierze tyle wody ile będzie potrzebowała w danym momencie. Przy bezpośrednim podlewaniu pamiętaj, by unikać całkowitego zanurzania korzeni w wodzie.

Krok 3 - nawożenie storczyka

By kwiaty były jeszcze piękniejsze warto postawić na sprawdzoną odżywkę do roślin. Storczyki najlepiej nawozić specjalistycznymi preparatami, które trzeba rozcieńczyć z wodą. Ważne by zaaplikować odpowiednią ilość preparatu. Jeśli będzie go zbyt mało storczyk nie zakwitnie, zbyt dużo spowoduje jedynie rozrost korzeni. Storczyki należy nawozić 2-3 razy w tygodniu. 

Dlaczego storczyki nie chcą kwitnąć?

Jednym z powodów, przez który storczyk nie kwitnie może być zły sposób przycinania rośliny albo jego brak. Na ogół przekwitnięte kwiatostany powinno się przycinać nad trzecim pąkiem. Dzięki temu storczyki będą kwitły jak szalone. Ale uwaga! Nie wszystkie gatunki tych kwiatów lubią ten sposób pielęgnacji. W przypadku orchidei Falenopsis - czyli tak zwanej Ćmówki trzeba poczekać do całkowitego obumarcia pędów, a następnie bezpiecznie je usunąć.

Sonda
Masz w swoim domu storczyki?
Tańczące z Promocjami 02.06.22

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki