Jak przeżyć jesień

2008-09-16 4:00

Kilka najbliższych miesięcy będzie prawdziwym koszmarem. Każde wahnięcie ciśnienia, gwałtowny spadek bądź wzrost temperatury czy silniejszy wiatr kończy się rozdzierającym bólem głowy oraz łamaniem w kościach. Niestety, z roku na rok jest więcej ludzi, którzy jesienią dotkliwie cierpią z powodu zmian pogody.

Gdy pogoda nie dopisuje, niektórzy z nas muszą szukać pomocy lekarza. Bóle głowy, zaburzenia ciśnienia tętniczego, problemy gastryczne, kłopoty z krążeniem - to tylko niektóre z dokuczliwych objawów spowodowanych jesienną aurą. Wśród meteoropatów - czyli osób, których samopoczucie zależy od pogody - zdarzają się nawet samobójstwa. Inni, jak popularna prezenterka Maja Popielarska (34 l.), jesienią stają się bardziej drażliwi, przygnębieni i tracą chęć do działania.

- Pogoda potrafi czasami dać mi w kość - mówi Maja Popielarska. - Zwłaszcza jesienią. Nie lubię jesiennych szarości, smutków, tęsknię do słońca.

Na niepogodę Maja Popielarska ma swoje sprawdzone sposoby. - Robię sobie coś dobrego do jedzenia, np. makaron z oliwą, pietruszką, ziołami, czosnkiem i pomidorami. Albo zjadam kawałek czekolady, co mi natychmiast poprawia nastrój. Albo biorę się za przeglądanie zdjęć z wakacji. To nie tylko poprawia nastrój, ale i znakomicie relaksuje - zwierza się nam znana pogodynka.

I dodaje, że najlepszym sposobem na jesienne załamanie pogodowe są spacery na świeżym powietrzu. Spróbować zawsze można. Na pewno nie zaszkodzi.

Gdy dokucza ci pogoda:

1. Spaceruj bez względu na pogodę, co najmniej pół godziny dziennie. To wzmocni, zahartuje organizm. Dzień zaczynaj od przeciągania się, jeszcze w łóżku, a potem pogimnastykuj się przy otwartym oknie. Dobrze byłoby spacerem dzień zakończyć.

 

2. Ubieraj się stosownie do pogody. Stara zasada "na cebulkę" jest wciąż aktualna. Nie zapominaj o nakryciu głowy w chłodne dni. Pamiętaj, że przez głowę ucieka ok. 40 proc. (niektórzy lekarze uważają, że nawet i 60 proc.) ciepła.

 

3. Wysypiaj się. Zdrowy sen to świetny lek. Ale nie powinien on trwać krócej niż godzinę i dłużej niż 8 godzin. Jeśli odczuwasz potrzebę krótkiej drzemki w ciągu dnia, nie wzbraniaj się przed tym.

 

4. Odżywiaj się odpowiednio do pór roku - jesienią i zimą możesz sobie pozwolić na bardziej kaloryczne jedzenie. Nie zapominaj o solidnym śniadaniu, bo to podstawa.

 

5. Otaczaj się wesołymi kolorami - ubieraj się kolorowo, na abażur narzuć pomarańczową lub żółtą chustę, na biurku ustaw wazę z pomarańczami. I wystawiaj do słońca twarz, łapiąc każdy jego promyk.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki