Sanatorium Uzdrowiskowe Dąbrówka Kamień Pomorski

i

Autor: Thinkstockphotos.com W ofercie sanatorium uzdrowiskowego "Dąbrówka" jest m.in. basen rehabilitacyjny.

Jak przygotować się do pobytu w sanatorium

2021-07-06 9:28

Od nadejścia listu zawiadamiającego o terminie pobytu w sanatorium do początku turnusu możesz mieć zaledwie 2 tygodnie, żeby przygotować się do wyjazdu. W tym czasie musisz skompletować rzeczy, bez których na miejscu trudno ci będzie funkcjonować.

Pobyt w sanatorium to trzy tygodnie napawania się urokami uzdrowiska i oddawania przyjemnościom życia towarzyskiego. Wspólne posiłki w sanatoryjnych stołówkach, wypady na miasto, rozmowy i gry w pokojach, wieczorne potańcówki i turnusowe romanse kojarzą się z koloniami. Gdyby nie zabiegi i kontrole lekarskie, podobieństwo byłoby bardzo duże.

Cenne rady znajomych

Zanim zaczniesz kompletować rzeczy na wyjazd, porozmawiaj z kimś znajomym, kto w sanatorium już był. Niech powie, co koniecznie należy zabrać. Żelazko? Suszarkę do włosów? Szlafrok? Zamykane pudełko na biżuterię? A może kalosze? Poza tym niech doradzi, ile wziąć ze sobą pieniędzy i na co wydaje się ich na miejscu najwięcej. Żeby spakować do sanatoryjnego bagażu to, co naprawdę ci się przyda i niczego ważnego nie pominąć, pogrupuj i zapisz rzeczy, które zamierzasz zabrać. Proponujemy 5 kategorii.

1. Dokumenty

Skierowanie do sanatorium to podstawa. Oprócz tego musisz także mieć przy sobie dowód osobisty oraz dokument potwierdzający podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jeśli kuracjuszem jest dziecko, musi mieć legitymację szkolną. Jeśli nie jesteś w pełni zaszczepiony przeciw koronawirusowi, musisz mieć ujemny wynik testu na covid, zrobiony maks. 3 dni przed wyjazdem.

Dokumentacja medyczna jest niezbędna do tego, aby lekarz prowadzący w sanatorium mógł się rozeznać, jakie dolegliwości ci doskwierają i jakie zabiegi zaproponować. Pamiętaj, że każda, nawet błaha informacja dotycząca zdrowia może być ważna. Zabierz więc ze sobą pełną dokumentację, z wynikami badań diagnostycznych i zaleceniami lekarskimi. Aby nie zgubić części dokumentacji, włóż ją teczki.

2. Leki i suplementy

Wprawdzie Polska Grupa Uzdrowisk zapewnia całodobową opiekę medyczną, jednak to nie znaczy, że lekarz w sanatorium przepisze ci np. leki psychotropowe, skoro nie ma wglądu w dokumentację dotyczącą leczenia niezwiązanego z pobytem w sanatorium. Dlatego przed wyjazdem powiadom swojego lekarza specjalistę, że potrzebujesz leków na co najmniej 3 tygodnie. Wykup je wszystkie przed wyjazdem i nie zapomnij zabrać. Weź także używane przez ciebie suplementy, w tym witaminy. W sanatorium powiedz o nich lekarzowi prowadzącemu, który zdecyduje, czy są ci potrzebne.

3. Pieniądze i karty kredytowe

NFZ nie pokrywa w całości pobytu w uzdrowisku. Na miejscu zapłacisz częściowo za zakwaterowanie, wniesiesz opłatę klimatyczną i pokryjesz kwotę dopłaty do pokojów 1-osobowych lub o podwyższonym standardzie. Za wycieczki organizowane przez sanatorium również trzeba będzie zapłacić. Poza tym na miejscu czeka cię wiele przyjemności niezwiązanych z leczeniem, które uszczuplają portfel, ale nie można się przecież wykluczać z życia towarzyskiego w uzdrowisku. Do wydatków na rozrywkę należą: płatny wstęp na dancingi, bilety na kolejki, wyciągi górskie lub rejsy po morzu. Poza tym zapłacisz za wypożyczenie roweru wodnego, za wyjście do kina, kawiarni, lodziarni itp. Warto mieć przy sobie gotówkę na drobne wydatki i pieniądze na karcie lub kartach do bankomatu. Na wszelki wypadek dobrze byłoby znać telefon do kogoś, kto w razie potrzeby zasili konto.

ZOBACZ: Nowe 500 plus dla emerytów! Do wykorzystania od września

Wypoczynek w ogrodzie. Meble ogrodowe

4. Rzeczy niezbędne do zabiegów

Na zajęcia w basenie i kuracje wodne zabierz strój kąpielowy (kobiety jednoczęściowy), czepek, gumowe lub plastikowe klapki, duży ręcznik i szlafrok, ewentualnie basenowe okularki. Do wędrówek stanowiących część kuracji potrzebujesz wygodnych, najlepiej używanych przez ciebie wcześniej butów trekkingowych, latem częściowo odkrytych. Weź też dobre plastry na bąble na stopach, wygodny bandaż elastyczny, który przyczepia się sam do siebie, pojemnik na wodę, krem z wysokim filtrem, wilgotne chusteczki do wycierania potu i nakrycie głowy. Aby móc bez przeszkód wchodzić do morza lub jeziora, mimo kamienistych brzegów, zabierz tzw. buty do wody. Do kąpieli borowinowych warto mieć dodatkowy duży ręcznik. Jeśli chcesz leżakować lub spać w spokoju, spakuj stopery do uszu i opaskę na oczy.

5. Odzież, kosmetyki, rzeczy osobiste

Zabierz ubrania na różne okazje. Latem przeciwdeszczowe i na upały plus strój plażowy, zimą na pluchę, mróz i ślizgawicę. Do tego różne ubrania i buty wyjściowe, apaszki, biżuterię i torebkę (na wieczorek zapoznawczy, dancingi itp.). Mężczyźni powinni w tym celu spakować przynajmniej „podstawowy zestaw imieninowy”. Zabierz ze sobą te kosmetyki i akcesoria toaletowe, których używasz w domu: żel i mydło do mycia, myjkę lub rękawicę, maszynkę do golenia, szampon, szczotkę i grzebień, pastę i szczoteczkę do zębów, płyn do płukania ust. Panie dodatkowo mogą zabrać: balsam, tonik, mleczko, kremy i olejki, odżywkę do włosów, suszarkę, lokówkę lub prostownicę. Do tego kosmetyki do makijażu i demakijażu, zestaw do paznokci i lakier, dezodorant, wodę toaletową lub perfumy, oraz artykuły higieniczne. A panowie powinni pamiętać o kremie i wodzie po goleniu.Uwaga! Nie zapomnij o komórce i ładowarce - to rzeczy absolutnie niezbędne. Przydatny może się okazać notatnik i długopis, zamykana skrzynka na cenne przedmioty, książka, zeszyt z krzyżówkami, dostęp do internetu w telefonie i słuchawki, aby móc z tego internetu swobodnie korzystać.

Sonda
Twoje ulubione miejsce na wypoczynek to:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki