Jak wiosną pielęgnować trawnik

2010-03-10 3:00

Topniejący śnieg odsłania coraz większe fragmenty twojego ogrodu, a widok ten wcale nie jest przyjemny. Brudny, sczerniały trawnik, pokryty kawałkami patyków, różnych śmieci i liści to na pewno nie jest to, czym chcesz napawać wzrok. Dlatego już teraz zajmij się pielęgnacją trawnika.

KOSIARKI - sprawdź parametry i porównaj ceny na Tuznajdziesz.pl>>>

Porządki zacznij jednak dopiero wówczas, gdy śnieg całkowicie stopnieje, a darń rozmarznie. I nie wcześniej, niż obeschnie gleba. Po zimie jest ona rozpulchniona, miękka, dlatego też lepiej po niej jeszcze nie chodzić, bo to utrudni potem podnoszenie się trawy. Poza tym, jeśli w glebie znajdują się pasożyty, wgniatanie ich głębiej spowoduje zakażenie głębszych warstw ziemi.

Jak ziemia jest już sucha, można przystąpić do grabienia. Jeśli jesienią trawa nie została skoszona, trzeba zrobić to teraz. Trawę przytnij na wysokość ok. 3 cm, potem zgrab pokos. Uwaga, zanim wyjdziesz do ogrodu po zimie, sprawdź stan narzędzi. Może się bowiem okazać, że grabie zardzewiały.

Często po zimie na trawniku pojawia się tzw. filc - to zwarta warstwa korzeni, mchu, obumarłych źdźbeł, szczątków liści. Można spróbować usunąć ją grabiami, ale gdy to nie pomaga, należałoby przeprowadzić zabieg wertykulacji, czyli specjalnym, przeznaczonym do tego urządzeniem, wyposażonym w ostre noże, nacinać darń na głębokość ok. 3 cm. Zazwyczaj zabieg taki przeprowadza się dwa razy. Potem konieczne jest grabienie.

Kiedy wreszcie trawnik wygląda już czysto, sprawdź, czy konieczne jest dosianie trawy. I jeszcze jedna ważna sprawa. Jeśli miejscami na trawniku pojawiają się żółknące miejsca, jakby wypalone, które w słońcu przybierają różowawą barwę, może to świadczyć o pleśni śniegowej. Zwalcza się ją specjalnymi przeciwgrzybiczymi preparatami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki