Jak wyposażyć łazienkę, aby była funkcjonalna - co ustawić w łazience

2011-08-23 4:00

Relaksująca kąpiel, chwile, które możemy całkowicie poświęcić pielęgnacji naszego ciała i włosów - z tym wszystkim kojarzy nam się miejsce szczególne w naszym domu, czyli łazienka.

Nic dziwnego, że z reguły przywiązujemy dużą wagę do tego, by było tu przyjemnie i przytulnie. Ważne jednak jest też to, by było to pomieszczenie urządzone praktycznie - np. znajdowało się w nim odpowiednio dużo szafek, w których będziemy w stanie pomieścić sprzęt do pielęgnacji.

MEBLE ŁAZIENKOWE - sprawdź, porównaj i wybierz - Tuznajdziesz.pl>>>

Zadbaj o włosy

W łazience musi się znaleźć miejsce na kącik do pielęgnacji włosów. Wśród niezbędnych urządzeń jest oczywiście suszarka.

Dobra suszarka do włosów to obowiązkowe wyposażenie toaletki. W przypadku długich włosów szczególnie polecane są suszarki jonowe. Jonizacja redukuje elektryzowanie się włosa i dokładnie zamyka jego łuskę. Zdecydowanie poprawia też elastyczność połysku oraz powoduje, że włosy stają się bardziej podatne na modelowanie.

Z kolei lokówki dają wiele możliwości urozmaicenia swojego wyglądu. Suszarko-lokówki pozwalają wygładzić włosy i dodać im objętości, a zestaw nasadek umożliwia uzyskanie loków o różnych kształtach i rozmiarach.

Czas na prostowanie

Od jakiegoś czasu dużą furorę - przede wszystkim wśród pań - robi prostowanie włosów. Prostują je nie tylko osoby z lokami, ale też te, które mają włosy faliste, nie dość proste. Pierwsze modele prostownic, jakie wchodziły na rynek, miały to do siebie, że często niszczyły włosy. Obecne urządzenia nowego typu pozbawione są tej istotnej wady. Prostownice do włosów mokrych dają efekt jak od fryzjera. Płytki diamentowo-teflonowe nie naruszają struktury włosów i mają dożywotnią gwarancję. Włosy są lśniące i miękkie. Co ważniejsze - można nią prostować mokre włosy, nie tracąc czasu na suszenie.

Włosy często są zniszczone przez farbowanie albo inne nie zawsze zdrowe zabiegi. Warto więc może znaleźć miejsce w łazience na saunę dla włosów. Jest to urządzenie do wspomagania zabiegów pielęgnacyjnych, szczególnie przy włosach długich i zniszczonych. Doprowadza ono do włosów wilgotne ciepło w postaci pary wodnej. Dzięki temu otwiera się powierzchnia włosów, by substancje czynne mogły łatwiej wniknąć do wnętrza ich struktury.

Liczy się oszczędność i niezawodność Wybierz pralkę

Wybierając pralkę, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na zużycie energii i wody. Na każdej pralce jest oznaczenie, które wskazuje, czy urządzenie jest oszczędne. Najmniej energii zużywają pralki oznaczone literą A. Trzeba też sprawdzić, ile pralka pobiera wody. Ważnym parametrem jest także ilość obrotów na minutę. Im więcej obrotów bębna podczas wirowania, tym bardziej suche będzie pranie. Istotny jest także poziom hałasu. Droższe pralki mają dobrze wyciszony bęben i podczas pracy emitują mniej decybeli.

Również ważna jest różnorodność programów oraz pojemność bębna - z reguły mieści się w nim 3-5 kg suchego prania, ale są i takie, do których włożymy 8 kg.

Podczas zakupu trzeba też się kierować sposobem sterowania. Te tańsze sterowane są ręcznie, droż-sze elektronicznie. Wystarczy wybrać rodzaj tkaniny, a urządzenie automatycznie dobierze temperaturę, czas prania, ilość wody i prędkość wirowania. Niektóre modele elektroniczne mają cyfrowy wyświetlacz, pozwalający kontrolować pranie. Widać na nim, ile czasu zostało do końca programu, pojawiają się też komunikaty o awariach.

Nowoczesne pralki posiadają jeszcze dodatkowe ułatwienia, jak choćby oświetlenie bębna, panel sterowania w kilku językach czy pamięć.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki