Jak zorganizować ślub i wesele dziecka

2010-06-21 4:00

Rodzice zwykle całym sercem angażują się w przygotowanie tej ważnej ceremonii. Warto jednak zdać sobie sprawę, kiedy wasza pomoc jest niezbędna, a kiedy staje się męcząca

Ślub to przede wszystkim święto i najważniejszy dzień w życiu młodej pary. Według tradycji rodzice też biorą w nim udział, ale ostatnie zdanie powinno należeć do młodych. To oni, biorąc oczywiście pod uwagę argumenty najbliższych, powinni zadecydować, czy chcą ślub kościelny i huczną zabawę, czy cywilny i skromne wesele dla niewielu gości. Jeśli to rodzice obu stron opłacają całą uroczystość, lepiej wspólnie omówić szczegóły jej organizacji i podjąć wspólne decyzje, wysłuchując wszystkich argumentów. W ten sposób unikniecie nieporozumień.

Plan działania

Najwięcej ślubów odbywa się w sezonie wiosennym i letnim. Terminy w tym czasie niestety trzeba rezerwować nawet z rocznym wyprzedzeniem. Tak jest w przypadku rezerwacji sali i noclegów (np. w zajazdach czy dworkach), zespołu weselnego (albo DJ-a), kamerzysty, fotografa oraz samochodu (szczególnie tych ekskluzywnych, np. zabytkowych albo limuzyn). Na co najmniej pół roku przed planowanym ślubem warto zacząć załatwiać sprawy w kościele. A kilka miesięcy przed zabrać się za szukanie sukni dla panny młodej i ślubnej biżuterii. Pan młody potrzebuje zwykle ok. 1 miesiąca, żeby wybrać odpowiedni garnitur. Listę gości można przygotować na kilka miesięcy przed uroczystością. Często rodzice chcą mieć wpływ na jej ostateczny kształt i naciskają swoje dziecko na zaproszenie dawno niewidzianej cioci z drugiego końca Polski. To rodzi niepotrzebne kłótnie, dlatego najlepiej listę dostosować do planowanych wydatków. Jeśli wspólnie z dziećmi założyliście, że nie chcecie wydać zbyt dużo, to niestety trzeba okroić liczbę gości.

Podział obowiązków

W Polsce ślub i wesele to bardzo rodzinna uroczystość. Tradycja przewiduje inne obowiązki dla rodziców panny młodej i inne dla rodziców pana młodego. W przypadku, kiedy to rodzina ponosi część kosztów, zwykle dzieli się je na pół. Zdarza się jednak, że na przykład ze strony panny młodej jest dużo więcej gości, więc to jej najbliżsi wykładają więcej pieniędzy.

Najczęściej to panna młoda i jej rodzice są odpowiedzialni za catering i wynajęcie sali, sprawy związane z załatwieniem formalności w kościele, noclegów, znalezieniem fotografa oraz wysłaniem zaproszeń. Mama panny młodej może też jej pomóc w wyborze sukni. Natomiast pan młody z rodziną zajmują się oprawą muzyczną, zorganizowaniem alkoholu, a także kupieniem obrączek i wynajęciem oraz przystrojeniem samochodu.

Rodzicielskie błogosławieństwo

Po długich przygotowaniach czas na wielki dzień. W dniu ślubu rodzice też mają zadania do wykonania. Tuż przed wyruszeniem pary młodej do kościoła ich rodzice udzielają im rodzicielskiego błogosławieństwa. Najczęściej odbywa się to w domu panny młodej. Młodzi klękają albo stają przed swoimi rodzicami, którzy życzą im szczęścia na nowej drodze życia. Następnie sięgają po wcześniej przygotowaną wodę święconą oraz krzyż i znaczą na czołach młodych znak krzyża, wygłaszając słowa błogosławieństwa. Potem dopiero wszyscy wyruszają do kościoła. Taka podniosła ceremonia nie jest oczywiście obowiązkowa. Często rodziny rezygnują z niej i po prostu składają młodej parze serdeczne życzenia.

W kościele ojciec panny młodej prowadzi ją do ołtarza. To zwyczaj zapożyczony ze Stanów Zjednoczonych, ale staje się coraz popularniejszy w Polsce. Po pierwszym tańcu młodej pary i toaście to rodzice panny młodej rozsadzają gości za stołami. Często pomagają im w tym drużbowie. Według tradycji para młoda siada pośrodku stołu, a rodzice wraz z seniorami rodu, siadają po stronie swojego dziecka za albo przed świadkami. W trakcie wesela rodzice zwykle dbają o to, czy wszystko idzie zgodnie z planem i czy goście dobrze się bawią. Na początku albo na końcu oczepin młodzi składają oficjalne podziękowania swoim rodzicom, wręczając im np. bukiet kwiatów albo album ze zdjęciami młodej pary.

Prezent dla dzieci

Rodzice, którzy pokrywają część kosztów imprezy, zwykle już nie kupują dodatkowego prezentu ślubnego. Wesele tyle kosztuje, że po prostu nie stać ich na to. Jeśli jednak młoda para opłaciła prawie całą uroczystość, to rodzice kupują prezent albo po prostu wręczają im pieniądze (zwykle ok. 1-3 tys. zł). Wciąż popularne są droż-sze sprzęty gospodarstwa domowego (np. nowoczesny telewizor, pralka albo lodówka), których młodzi się jeszcze nie dorobili. Modnym prezentem stają się także wycieczki do egzotycznych krajów, które stawiają teściowie. Rodzice obu ze stron mogą złożyć się na prezent albo kupić coś oddzielnie. Najczęściej jednak młodzi wolą dostać gotówkę, którą będą mogli przeznaczyć na dowolny cel i która chociaż w części pokryje koszty, jakie ponieśli na organizację wesela.

Koszty ślubu i wesela

- ślub kościelny (m.in. pieniądze dla księdza, organisty, na wystrój kościoła) ok. 1 tys. zł
- ślub cywilny (opłaty w USC) ok. 80 zł
- suknia i dodatki oraz makijaż i fryzura od ok. 2,5 tys. zł
- garnitur i dodatki ok. 2 tys. zł
- obrączki od ok. 300 zł
- wynajęcie sali  od ok. 1 tys. zł
- dekoracja sali od ok. 300 zł (często wliczona w wynajęcie sali)
- catering 50–80 zł/os. (bez wliczonej ceny sali) albo 130–200 zł/os. (z wliczoną ceną sali)
- tort weselny od ok. 200 zł
- alkohol od ok. 800 zł
- zespół weselny od ok. 2000 zł
- wodzirej od ok. 1000 zł
- fotograf od ok. 40 zł (za zdjęcie sesyjne)
- kamerzysta ok. 1 tys. zł
- wypożyczenie i wystrój samochodu od ok. 150

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki