JASEŁKA Boże Narodzenie 2014. Czym są jasełka, kiedy się je organizuje? Historia świątecznego widowiska

2014-12-28 15:00

Jasełka to jeden ze zwyczajów świętowania Bożego Narodzenia. Jasełka zwykle organizuje się przed świętami albo tu po nich. Skąd pochodzi zwyczaj wystawiania jasełek i czym one dokładnie są?

Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu, które od wieków wpisane są w polską tradycję. Początku jasełek można dopatrywać się w misteriach franciszkańskich, które powstawały w średniowieczu. Pierwsze w historii jasełka miał wystawić sam św. Franciszek z Asyżu już w 1223 roku w skalnej grocie w Greccio, później zwyczaj ten przejęli jego zakonnicy i rozprzestrzenili po całym świecie. Sama nazwa jasełka pochodzi o staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób.

Jasełka: historia, postaci, fabuła

Jasełka przedstawiają sceny narodzenia Jezusa. Ich głównymi postaciami są Jezus, Józef, Maryja, trzej królowie, pasterze, a także zły król Herod oraz śmierć. Są też oczywiście aniołowie. Chociaż teraz coraz częściej w jasełkach występują także osoby nawiązujące do współczesności, a niekiedy w jasełkach wcale nie pojawia się święta rodzina. Jasełka są odgrywane w kościołach, szkołach, domach kultury.

Sprawdź: Ubrania na Boże Narodzenie ze świątecznymi motywami! Gdzie można je kupić?

To przedstawienia, które szczególnie podobają się dzieciom. Maluchy lubią patrzeć na kolorowe postaci i scenografię. Polskie jasełka zwykle mają szopkę, wokół której ustawione są choinki. Może nie ma to zbyt wiele wspólnego z nawiązaniem do klimatu Izraela, ale to nieważne. Najważniejsza jest sama istota przedstawienia. Jasełkom towarzyszy też śpiewanie kolęd. Jasełka to widowisko, które tworzy magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki