Pielegnacja skory w ciazy

i

Autor: _photos.com|photos.com Jak pielęgnować skórę w ciąży i uniknąć ROZSTĘPÓW?

Jesteś w ciąży? Czy powinnaś używać kosmetyków naturalnych?

2021-01-29 11:06

Jaka pielęgnacja jest wskazana dla kobiet w ciąży? Jakie kosmetyki wybierać i na co zwracać uwagę? W tym wyjątkowym okresie powinnaś także dokładnie przyjrzeć także kosmetykom naturalnym, które powszechnie uznaje się za bezpieczne. Analiza nie będzie możliwa bez czytania składów, ale bez obaw. Nie musisz być ekspertem, aby wykluczyć szkodliwe i niebezpieczne produkty. Podpowiadamy jakich substancji unikać oraz co powinno znaleźć się w kosmetyczce przyszłej mamy.

W okresie ciąży i karmienia piersią zmiany hormonalne w organizmie sprawiają, że skóra jest bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień, a na ciele zaczynają pojawiać się rozstępy, cellulit lub pękające naczynka. Produkty, których używałaś do tej pory mogą w tym czasie być nie tylko nieskuteczne, ale też niebezpieczne dla Ciebie i dziecka. Dlatego analiza składów, które zazwyczaj wypisane są w kolejności malejącej na odwrocie opakowania po sformułowaniu „INCI” lub „Ingredients”, to bardzo ważny krok.

Jakich naturalnych składników szukać?

Nie jest tajemnicą, że największy wpływ na to. jak będzie wyglądać ciało w ciąży i po porodzie mają geny. Nie myśl jednak, że balsamy, kremy i olejki możesz odstawić w kąt! Odpowiednia i regularna pielęgnacja pomoże Ci nieco „oszukać” naturę, a do tego idealnie sprawdzą się kosmetyki naturalne. W tego typu preparatach wyeliminowano całkowicie lub ograniczono do minimum użycie konserwantów, a te zastosowane do ich produkcji są zaakceptowane przez instytucje certyfikujące.

Zobacz także: Top trendy w pielęgnacji w tym sezonie! To będzie rok KONOPI

W naturalnych kosmetykach szukajmy takich składników jak roślinne ekstrakty, oleje, czy masła, które są zarówno skuteczne jak i bezpieczne dla mamy i dziecka – radzi Aneta Stacherek, właścicielka i założycielka marki z naturalnymi kosmetykami dla kobiet w ciąży, Bellamama. – Na przykład olej makadamia, bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe szybko regeneruje naskórek, a masło shea zawiera kwasy Omega 3, 6 i 9, dzięki czemu nawilża i poprawia elastyczność skóry. Niezwykle cennym składnikiem jest też ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej, który pobudza krążenie i działa przeciwobrzękowo. Ma też właściwości wzmacniające naczynia krwionośne, przez co zapobiega powstawaniu pajączków – dodaje Stacherek.

W niwelowaniu i przeciwdziałaniu niepożądanym zmianom na ciele takim jak rozstępy doskonale sprawdzają się też oleje, które poprawiają strukturę skóry i ją uelastyczniają, m.in.: Sacha Inchi, Jojoba lub olej z dzikiej róży. W przypadku walki z cellulitem, oprócz diety i ćwiczeń, zbawienny będzie regularny masaż skóry przy użyciu kosmetyków zawierających ujędrniające składniki jak olej babassu czy wspomniany już ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej. Codzienna pielęgnacja powinna zmniejszać dyskomfort związany z rozciąganiem się skóry, jej swędzeniem i suchością. Pomocne będą substancje natłuszczające i pomagające utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia, tj. dobrze znana oliwa z oliwek oraz oleje z pestek winogron, awokado albo słodkich migdałów.

Naturalne nie zawsze znaczy bezpieczne

Świadoma pielęgnacja w ciąży jest niezwykle ważna dla utrzymania zdrowego i pięknego wyglądu, ale gama produktów, nawet tych naturalnych, których możesz używać w tym okresie jest ograniczona. Zadbane ciało i skóra to istotna kwestia, wybierając kosmetyki kieruj się jednak przede wszystkim zdrowiem własnym i dziecka. W czasie ciąży z pielęgnacji należy wykluczyć m.in. algi, kofeinę czy olej lub wyciąg z soi. Uważać należy też na produkty zawierające substancje zapachowe jak piżmo czy niektóre olejki eteryczne.

– Wodorosty (algi) stosowane w kosmetykach mogą zawierać dużo jodu, który jest przyszłym mamom potrzebny, ale powinien być przyjmowany z pożywienia lub w formie suplementu, w ilości zaleconej przez lekarza. Specyfiki zawierające soję są niewskazane, ze względu na możliwość wystąpienia zaburzeń hormonalnych, a niektóre olejki eteryczne mogą zakłócać przebieg ciąży. Niebezpieczne może okazać się stosowanie m.in.: olejku z pietruszki, oregano, rozmarynu lub szałwii. Za bezpieczne uważa się natomiast używanie produktów z większością olejków kwiatowych oraz owocowych. Szczególnie polecany przez specjalistów jest olejek mandarynkowy, który często występuje też w kosmetykach dla niemowląt. Sama przetestowałam go będąc w drugiej ciąży – jako jeden z nielicznych zapachów nie działał na mnie drażniąco – informuje Aneta Stacherek, założycielka marki Bellamama.

Sprawdź również: Jedną kochają, drugiej nienawidzą. Jak ubierają się Meghan Markle i Kate Middleton?

Pod lupę należy wziąć także witaminy zawarte w kosmetykach. O ile witamina E występująca samodzielnie lub w składnikach, jak np. olej z kiełków pszenicy, działa odżywczo i nawilżająco-natłuszczająco, to preparaty zawierające witaminę A są w ciąży zabronione. Dlaczego? Witamina A, a dokładniej retinol, wykazuje właściwości teratogenne, co oznacza, że może negatywnie wpływać na płód i prowadzić do jego uszkodzeń. Jeśli spodziewasz się dziecka koniecznie wyklucz produkty z retinolem ze swojej kosmetyczki. Po zakończeniu okresu karmienia możesz śmiało do nich powrócić! Należy unikać także kwasów, szkodliwych konserwantów jak m.in.: triclosan, renoksyetanol, formaldehyd oraz parabenów. 

Express Biedrzyckiej - Sławomir Nitras: Kaczyński podrzuca Przyłębską jak piłką

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki