Kalendarium: 25 stycznia. Tego dnia padło najsłynniejsze zdanie PRL-u

2022-01-25 7:38
Kalendarz
Autor: SHUTTERSTOCK

Wielkie kalendarium. Co się wydarzyło w Polsce i na świecie na przestrzeni lat dnia 25 stycznia? Koniec stycznia to przede wszystkim czas zimowych ferii w szkołach i wyjazdów w góry. To również okres, w którym króluje zima i wszystko co z nią związane. Jednak na przestrzeni lat tego dnia wydarzyło się całkiem sporo, między innymi to tego dnia padło z ust Gierka słynne "Pomożecie?". Zobacz nasze kalendarium i sprawdź, co wydarzyło się 25 stycznia.

Co wydarzyło się 25 stycznia w Polsce i na świecie? 

Tego dnia swoje imieniny obchodzą: Ananiasz, Apollon, Artemia, Barcław, Emanuel, Emanuela, Juwentyn, Maksym, Miłobor, Miłosz, Paweł, Pęcisława i Projektus.

W 1924 roku rozpoczęły się I Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się we francuskim Chamonix.

W 1947 zmarł Al Capone, amerykański gangster pochodzenia włoskiego.

W 1971 roku Edward Gierek podczas spotkania ze stoczniowcami w Gdańsku, wypowiedział słynne pytanie: „Pomożecie?”.

W 1972 roku urodziła się Justyna Pochanke, polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna.

W 1998 roku amerykańskie małżeństwo Tom i Eileen Lonerganowie zostali omyłkowo pozostawieni na pełnym morzu przez statek w czasie gdy nurkowali na Wielkiej Rafie Koralowej.  Do dziś ta historia budzi wiele emocji i spekulacji. Ich ciał nigdy nie odnaleziono, a niektórzy uważają, że przynajmniej jedna osoba mogła przeżyć. 

W 2004 roku Micheil Saakaszwili został prezydentem Gruzji.

Okrutni kochankowie przed sądem. On polewał chemią, ona poderżnęła wujkowi gardło
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE