Kalendarz Maryjny na cały rok

2014-05-06 2:00

Kalendarz Maryjny na cały rok w prezencie dla czytelników od "Super Expressu".

31 maja - Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny

Święto wspomina nawiedzenie św. Elżbiety przez Maryję. Matka Boska przyszła z pomocą do swojej starszej krewnej, gdy ta miała rodzić syna. Ta jednak kłania sie jej i mówi: "A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?".

16 lipca- Matki Bożej Szkaplerznej

Święto ustanowione na pamiątkę objawienia, jakie miał karmelita św. Szymon Stock. Maryja ukazała się mu w otoczeniu aniołów. Wskazując na szkaplerz (czyli swój strój, powiedziała: "To będzie przywilejem dla ciebie i wszystkich karmelitów - kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".

5 sierpnia- Matki Boskiej Śnieżnej

Zgodnie z przekazami w upalne lato 5 sierpnia 352 r. na rzymskie wzgórze Eskwilin spadł śnieg. Wydarzenie to miały poprzedzić objawienia, w których Najświętsza Maryja ukazała się patrycjuszowi Janowi, wieszcząc mu, iż zostanie ojcem długo oczekiwanego potomka, w zamian za co ma ufundować świątynię oraz papieżowi Liberiuszowi, uprzedzając o prośbie o zgodę na wystawienie kościoła. Znakiem miejsca, w którym ma zostać wzniesiona budowla, miał być śnieg.

15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Święto nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej. W całym kraju jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski.

22 sierpnia - Najświętszej Maryi Panny Królowej

W tym dniu cały Kościół odnawia poświęcenie się Niepokalanemu Sercu Maryi.

26 sierpnia - Matki Bożej Częstochowskiej

W Polsce to jedno z najważniejszych świąt Maryjnych. Na ten dzień na Jasną Górę, do Czarnej Madonny, zmierzają pielgrzymi z całej Polski, najczęściej piesze.

8 września - Narodzenie Najświętszej Maryi Panny

Święto obchodzono w pierwszych wiekach chrześcijaństwa w Jerozolimie, potem w Konstantynopolu. W Polsce Narodzenie Najświętszej Maryi Panny świętowano jako święto Matki Boskiej Siewnej. Przynoszono do kościoła ziarno przeznaczone na jesienny zasiew a kapłan je święcił.

12 września- Imienia Maryi

Po raz pierwszy w liturgii zaczęto czcić imię Maryi w Hiszpanii, w diecezji Cienca. Największą jednak popularność miało to święto w Polsce i Austrii, a wiązało się to ze zwycięstwem Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 r. Król Jan Sobieski był wielkim czcicielem Maryi.

15 września- Matki Bożej Bolesnej

Przez wspomnienie Maryi Bolesnej w tajemnicach różańcowych, Gorzkich żalach, uświadamiamy sobie cierpienia, jakie były udziałem Matki Bożej, która - jak nikt inny - była zjednoczona z Chrystusem, również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.

7 października- Matki Bożej Różańcowej

Modlitwa różańcowa związana jest z kultem i objawieniami Najświętszej Maryi Panny z Lourdes oraz Matki Bożej Fatimskiej. Jednym z przesłań przekazanych w czasie objawień była właśnie prośba o nieustanną modlitwę różańcową.

16 listopada- Matki Bożej Miłosierdzia

Tego dnia skupiamu się na modlitwie do tej, która, jak napisał św. Jan Paweł II: jest Tą, która najpełniej zna tajemnicę Bożego miłosierdzia, wie, ile ono kosztowało i jak wielkie ono jest.

21 listopada - Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

W ikonografii scena ofiarowania Najświętszej Maryi Panny najczęściej ukazuje Maryję jako kilkuletnią dziewczynkę idącą po schodach do świątyni, by tam ofiarować się Bogu.

Święto to obchodzono na Wschodzie już w VII wieku w rocznicę poświęcenia kościoła Matki Bożej Nowej w Jerozolimie.

8 grudnia - Niepokolanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Prawda o Niepokalanym Poczęciu Maryi jest dogmatem wiary. Ogłosił go uroczyście 8 grudnia 1854 r. papież Pius IX w bazylice św. Piotra w Rzymie.

1 stycznia- Świętej Bożej Rodzicielki

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi to najstarsze maryjne święto. Do liturgii Kościoła wprowadził je jednak dopiero papież Pius XI w roku 1931 na pamiątkę 1500. rocznicy soboru w Efezie (431 r.).

2 lutego - Matki Bożej Gromnicznej

Święto upamiętniające ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej, dawniej nazywane Oczyszczeniem Najświętszej Maryi Panny.

11 lutego - Najświętszej Maryi Panny z Lourdes

11 lutego 1858 r. Matka Boża objawiła się ubogiej pasterce, św. Bernadecie Soubirous, w Grocie Massabielskiej w Lourdes.

25 marca - Zwiastowanie Pańskie

Czcimy wtedy objawienie się Marii Archanioła Gabriela i jego zapowiedź narodzenia Jezusa Chrystusa.

3 maja - Maryi Królowej Polski

Liturgiczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Matka Boża Królowa Polski jest główną patronką archidiecezji częstochowskiej i przemyskiej, była też patronką archidIecezji lwowskiej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki