Kalendarz pyleń na czerwiec. Alergicy powinni to przeczytać

2022-05-17 17:38
Alergia
Autor: pixabay.com Alergia

Dla alergików czerwiec to najtrudniejszy miesiąc w roku. Najintensywniejsze pylenie traw we wszystkich regionach kraju przypada na ten czas. Sprawdź, które rośliny pylą w czerwcu i jak poradzić sobie z uciążliwymi objawami uczulenia.

Czerwiec jest szczególnie uciążliwym miesiącem dla osób uczulonych na pyłki traw i pokrzywy. Choć pylenie traw rozpoczyna się już w kwietniu, najwyższe stężenie ich pyłków w powietrzu przypada właśnie na czerwiec. Pyłki traw są najczęstszą przyczyną uczuleń wśród alergików, które objawiają się pieczeniem i łzawieniem oczu, męczącym kaszlem oraz katarem z kichaniem i intensywną wydzieliną z nosa. Co gorsza, czerwiec jest także czasem pylenia żyta, które również jest trawą (uprawną). Z uwagi na fakt, że w Polsce żyto należy do często uprawianych zbóż, osoby zamieszkujące tereny rolnicze powinny zachować szczególną ostrożność. Radzi się unikać wychodzenia na pola i łąki w godzinach porannych oraz późnym popołudniem, gdyż o tych porach stężenie pyłków jest szczególnie wysokie. Cały czas pyli również babka i szczaw. Dołącza do nich komosa, jednak stężenie pyłków tej rośliny w powietrzu nie jest tak wysokie, a bywa, że w niektórych regionach Polski niemal zerowe.

Byliny pylące w czerwcu

Czerwiec to także czas intensywnego pylenia chwastów, które rosną zarówno na terenach wiejskich, jak i w miastach. Trudno zatem uniknąć kontaktu z tymi alergenami. W tym miesiącu pylą przede wszystkim szczaw, babka lancetowata, a także komosa. Na czerwiec przypada również szczyt pylenia pokrzywy, jednak jej pyłki nie stanowią dużego zagrożenia dla alergików. W powietrzu utrzymują się jeszcze pyłki kwitnącego rzepaku.

Drzewa i krzewy pylące w czerwcu

W porównaniu z poprzednimi miesiącami wiosennymi, drzewa pylą zdecydowanie mniej intensywnie. Nie oznacza to jednak, że skutki ich pylenia nie są odczuwalne dla alergików. W powietrzu nadal utrzymują się pyłki lipy, a także czarnego bzu, choć w niskim stężeniu. Mieszkańcy miast powinni uważać na pylące platany, których pyłki mogą osiągać nawet średnie stężenie.

Grzyby mikroskopowe pylące w czerwcu

W czerwcu wzrasta stężenie zarodników grzybów mikroskopowych z gatunku Cladosporium oraz Alternaria, zwłaszcza pod koniec miesiąca. Szczytowe wartości osiągną w okresie wakacyjnym, nasilając nieprzyjemne objawy alergii. Najwięcej zarodników tych grzybów pojawia się w pogodne i suche dni, które następują po ciepłych i deszczowych.

Jak radzić sobie z alergią?

Jeżeli zauważyliśmy u siebie objawy związane z pyleniem roślin, powinniśmy się skonsultować z alergologiem. Dzięki temu dowiemy się, które pyłki (traw, drzew, bylin) wywołują u nas reakcję alergiczną. Alergolog doradzi również, które preparaty z apteki pomogą złagodzić objawy alergii. Mogą to być:

krople do nosa - warto po nie sięgnąć, by udrożnić zatkany nos i zniwelować obrzęk śluzówki nosa. Do tej grupy preparatów należą m.in.: Allergodil, Azelastin POS, Betadrin WZF, Rhinazin, Xylometazolin (WZF), Xylorin Alergia.krople do oczu - ułatwiają usunięcie alergenu z oka, a także zmniejszają podrażnienie spojówek i świąd. Do wyboru są takie preparaty, jak : Alectoin, Allergocrom, Azelastin COMOD, EctoAlerg, Starazolin RED.leki antyhistaminowe - ich zadaniem jest zmniejszać wydzielanie histaminy, która odpowiada za występowanie objawów alergii. Wśród leków antyhistaminowych dostępne są m.in. Allegra, Alerzina, Cezera, Flonidan Control, Hitaxa, Zyrtec UCB, Zyx Bio.Działanie leków przeciwalergicznych, a także ich skład i możliwe skutki uboczne z łatwością można sprawdzić na stronie KtoMaLek.pl.

Ukąszenia - alergia
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE