Kamień w ogrodzie

i

Autor: Shutterstock

Super Dom: Kamień w ogrodzie

2015-05-28 4:00

Tworzymy z niego ekologiczne i bardzo modne kompozycje.

Kamień w ogrodzie - zarówno materiał budowlany, jak i zwykłe kamienie polne czy wysypane żwirem ścieżki - jest niezwykle modny. Doskonale komponuje się z roślinnością, bo jest materiałem naturalnym i pozwala na stworzenie pięknych kompozycji.

Jakie kamienie możemy wykorzystać w ogrodzie? Odpowiedź jest bardzo prosta - każde. Pasować będą kamienie polne i kamienie obrobione przez człowieka. Z porfiru i granitu wykonamy nawierzchnię i ogrodzenie, z trawertynu - elementy dekoracyjne, kwarcyt i wapień nadadzą się na ogrodzenie, bazalt i sjenit będą idealne na ścieżki i podjazd, z piaskowca, o ile go odpowiednio zaimpregnujemy, wykonamy małą architekturę ogrodową.

Jak go wykorzystać

Możemy wykorzystać go jako budulec i do dekoracji. Wykonamy z niego elewację domu, ścieżki, podjazd, taras i inne nawierzchnie, posłuży nam też do budowy ogrodzenia. Drobne kamienie i żwir można wykorzystać do ściółkowania niektórych rabat czy grup krzewów. Można wysypać nim również ścieżki (najlepiej podłożyć pod spód folię ogrodową), a granice wyłożyć większymi kamieniami. Z kamieni, także polnych, zbudujemy stylowy grill, wędzarnię czy kominek. Posłuży nam także do budowy ozdobnych ogrodowych murków.

Kamieniami umocnimy skarpę, upiększymy oczko wodne, kaskadę, strumienie, stworzymy ciekawy skalniak. Kamienie to także doskonała dekoracja np. w formie większych głazów.

Pomogą nam oddzielić trawnik od rabat, a to bardzo urozmaici teren. Możemy nimi wykończyć podniesione rabaty, wyznaczyć tarasy.

Urokliwy skalniak

Kamienie są nieodłącznym elementem ogrodu skalnego. Nie aranżuje się już kopca obsadzonego płożącymi się roślinami.

Wystarczy kilka skalnych odłamków albo nawet jeden kamień, żeby stworzyć wyrafinowaną kompozycję. Szukając rozmaitych rozwiązań, warto czerpać wzorce z natury. Do tworzenia kompozycji nadają się kamienie polodowcowe i fragmenty skał wydobywanych w kamieniołomach (piaskowce, wapienie i granity). Lepiej natomiast nie stosować kamieni rzecznych, które ze względu na bardzo regularny kształt trudno jest wkomponować w przestrzeń działki, poza tym ich pozyskiwanie z dna rzek jest nieekologiczne.

Impregnacja pomoże

Kamienie niszczeją pod wpływem wilgoci, promieniowania UV i zmian temperatury. Zimą groźny jest dla nich mróz, a latem - kwaśne deszcze, które niszczą ich strukturę. Dotyczy to zwłaszcza wapienia, piaskowca i innych miękkich kamieni. Aby były trwalsze, należy je zaimpregnować żywicą epoksydową lub preparatem silikonowym. Zabieg ten chroni też płytę przed zabrudzeniem, ogranicza rozwój mchów i glonów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki