Karmienie piersią a usypianie dziecka. Nie pozwól, by dziecko zasnęło w trakcie karmienia!

2015-02-05 14:00

Karmienie piersią to piękna i intymna chwila, która łączy matkę z dzieckiem. Pozwala również wyciszyć malucha, co sprzyja położeniu go do snu. Niestety ma to negatywny skutek. Przeczytaj, dlaczego dziecko nie powinno zasypiać w trakcie karmienia piersią.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest usypianie niemowlęcia podczas karmienia piersią. Ponieważ dziecko w trakcie karmienia wycisza się i relaksuje, rodzice wykorzystują ten czas na usypianie go. Jednak psychologowie ostrzegają, że takie zachowanie może prowadzić do częstego budzenia się dziecka w nocy. Jeśli maluch przyzwyczaił się do zasypiania przy piersi, należy jak najszybciej go tego oduczyć.

Jak oduczyć dziecko zasypiania przy piersi?

– O ile na początku nie stanowi to żadnego problemu, bo jest to taki fajny, naprawdę bardzo intymny moment, który sprzyja budowaniu bliskości, o tyle z czasem wielu rodziców zaczyna się zastanawiać, jakby to zrobić, żeby to moje maleństwo zasypiało inaczej, niekoniecznie przy piersi. Ważne, by nie wyrabiać złego nawyku zasypiania przy piersi, tylko by od początku dbać o to, żeby pierś służyła karmieniu, nie do usypiania. Oczywiście pierś służy również do tego, by zbudować relację, taką bliską, czułą relację z maleństwem, ale musimy zdecydowanie oddzielać karmienie od zasypiania – powiedziała Marta Pałuba, psycholog dziecięcy, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Zobacz też: Polscy rodzice faszerują maluchy lekami! Zamiast przeczytać bajkę, wolą podać tabletkę na sen

Aby oduczyć dziecko zasypiania z piersią, mama powinna zacząć od obserwowania swojej pociechy podczas karmienia. Gdy niemowlę zaczyna słabiej ssać i jego oczy same się zamykają, powinno się delikatnie wyjąć pierś z ust. Jeśli maluch nie jest jeszcze całkiem najedzony, a zaczyna zasypiać, należy delikatnie go rozbudzić. Można szeptać mu czułe słowa czy masować dłonią plecy. Ważne jest, aby położyć dziecko do łóżeczka zanim zaśnie. Dzięki temu zacznie oddzielać karmienie od zasypiania.

Poczas nocnych wybudzeń powinno się skracać czas karmienia i wydłużać przerwy między posiłkami. Po jakimś czasie dziecko przestanie upominać się o pierś w nocy. Trzeba jednak częściej karmić je za dnia, aby było najedzone i nie zasypiało głodne.

– To, że maluch budzi się w nocy, nie oznacza, że jest głodny i prosi o pierś, bo musi się najeść, tylko może prosić o pierś, bo to go uspokaja i wycisza. Jeżeli jest tak, to sugeruję, żeby na początku poczekać chwilę, nie od razu dawać pierś. Odczekajmy 2-3 minuty, wydłużając ten czas stopniowo do 5 minut i oczywiście w tym czasie możemy robić wszystko inne, co pozwoli to dziecko uciszyć. Mówimy ściszonym głosem, stajemy obok, głaszczemy, tulimy, byleby mu jakoś pomóc. Potem podajemy pierś, jeżeli jest do tego przyzwyczajony – mówiła Marta Pałuba.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki