Pies

i

Autor: Flickr/Michelle Kinsey Bruns

Kiedy pies się obrazi

2020-09-18 13:28

Psy często okazują radość i wdzięczność. Ale potrafią być również zazdrosne i smutne, czasem nawet „obrażają” się na swoich właścicieli. Jak rozpoznać takie zachowanie i co wtedy zrobić.

U obrażonego psa ogon jest sztywny na linii grzbietu albo podkulony. Urażony zwierzak może też specyficznie się poruszać, a właściwie przemykać z miejsca na miejsce.

Pies, który obraził się na swojego pana po prostu go ignoruje. Nie reaguje np. na jego zawołania, wręcz przeciwnie potrafi usiąść do niego tyłem i godzinami wpatrywać się w jeden punkt. W momencie gdy właściciel się do niego zbliża kładzie po sobie uszy. Może też zacząć warczeć a nawet pokazywać kły. Takie odgłosy oznaczają: „odejdź, zostaw mnie”. Nie pozwala się też głaskać. Swoje niezadowolenie, wyraża też przez skomlenie. Obrażony, aby w końcu zwrócić na siebie uwagę, zaczyna szczekać lub cichutko popiskiwać. Jak możesz pomóc obrażonemu psu?

Poświęć mu więcej czasu niż zwykle. Pogłaszcz go i pochwal. Spróbuj poprawić mu humor np. wyjdź z nim na spacer, pobaw się z nim ulubioną zabawką albo poczęstuj jakimś smakołykiem. Przeanalizuj też, co spowodowało zmian e w zachowaniu twojego, do niedawna radosnego pupila.

Warto wiedzieć. Psychologowie zwierzęcy uważają, że psy się nie obrażają, tylko reagują na nastrój swojego właściciela.  Według tej teorii zwierzę wyczuwa, że jego pan jest zły i chce go uspokoić. Odwracanie się, pochylanie głowy, zwalnianie ruchów, to tzw. sygnały uspokajające.

Przeczytaj:Dwa koty w domu. Jak przekonać je do siebie

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki