Kwiaty na cmentarz, które ozdobią groby jesienią. Długo postoją i zrobisz z nich piękny stroik

i

Autor: Jacques GAIMARD/Pixabay Kwiaty na cmentarz, które ozdobią groby jesienią. Długo postoją i zrobisz z nich piękny stroik

Sprawdzone rady

Kwiaty na cmentarz, które ozdobią groby jesienią. Długo postoją i zrobisz z nich piękny stroik

2022-10-03 14:31

Kwiaty na cmentarz powinny być trwałe i mało wymagające. Rośliny, które ustawiamy na nagrobkach różnią się w zależności od pory roku. Jesienią i zimą nie mamy tak dużego wyboru jak wiosną czy latem ale to nie oznacza, że na nagrobki możemy położyć jedynie sztuczne kwiaty. Na rynku jest sporo roślin, z których można zrobić piękne stroiki, trzeba jedynie wiedzieć, po które kwiaty sięgnąć, by ładnie się prezentowały jesienią i zimą.

Chryzantemy na pierwszego listopada to już standard na polskich cmentarzach. Jednak to niejedyne żywe kwiaty, z których można zrobić stroik na nagrobek. Jesienią i zimą także można dekorować groby naszych bliskich. Choć sztuczne kwiaty wydają się najtańszą i najprostszą opcją to jeśli możemy sobie pozwolić na żywe rośliny warto wybrać takie, które dłużej postoją w doniczkach. W przypadku stroików trzeba liczyć się z tym, że ich trwałość, przy dobrych warunkach pogodowych (bez deszczu i mrozu), to około 14 dni.

Jakie kwiaty na cmentarz jesienią? Te rośliny w doniczkach długo postoją i ozdobią nagrobki

Jesienią ozdabiamy groby naszych bliskich głównie donicami w których rosną chryzantemy. To kwiaty, które od lat kojarzą się z 1 listopada na polskich cmentarzach. Jednak po chryzantemy można sięgnąć znacznie wcześniej. Rośliny kwitną także w październiku, a odpowiednio pielęgnowane wytrzymają do dnia Wszystkich Świętych. Kolejna rośliną, która świetnie sprawdzi się jako ozdoba na cmentarzu jest wrzos. Krzewinka w doniczce może przetrwać nawet do pierwszych przymrozków. Jesienią warto udekorować nagrobki także marcinkami, które charakteryzują się białymi i różowymi kwiatami. Pięknie będą prezentowały się także dalie.

Jak zrobić stroik na cmentarz? Te kwiaty będą pięknie wyglądały

Stroiki ze sztucznych kwiatów są znacznie trwalsze jednak od czasu do czasu warto zrobić stroik z żywych kwiatów. Wrzosy, chryzantemy, róże oraz iglaki (najlepiej sprawdzą się gałązki jodły), czy bukszpany będą się ładnie prezentowały w promieniach jesiennego słońca. Przy tworzeniu kompozycji trzeba pamiętać o tym, żeby rośliny były, jak najświeższe, najlepiej ścięte tego samego dnia. Przyda się także specjalny floret do świeżych kwiatów. Jeśli chcemy, by stroik był pionowy, kwiaty wbijamy we floret od góry, jeśli rozłożysty – gałązki iglaków wbijamy dookoła, środek zostawiamy na kwiaty. W pozostałe miejsca wtykamy rożnego rodzaju listki, trawy, drobniejsze kwiatki np. wrzosy oraz wstążki.

Sonda
Jakie kwiaty wybierasz na cmentarz jesienią?
Tak wygląda grób Ani Przybylskiej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE