Goździki. Kwiaty, które kwitną całe lato

i

Autor: Shutterstock Goździki. Kwiaty, które kwitną całe lato

Dom i ogród

Kwitną całe lato! Te kwiaty warto posadzić wiosną w ogrodzie i na balkonie. Będą pachnieć aż do jesiennych przymrozków

2024-03-12 15:11

Wybierając kwiaty na balkon lub do ogrodu wiosną, warto postawić na takie, które pięknie pachną i obficie kwietną przez całe lato, a nawet do pierwszych przymrozków. Dobrze także zwrócić uwagę na różnorodność kolorów i odmian, by cieszyć się pięknym widokiem w swojej oazie zieleni. Dlatego niezawodne są tutaj goździki. Oto jak o nie dbać.

Goździki to jedne z tych kwiatów, które posadzone wiosną, kwitną i pachną przez całe lato. Choć uchodzą za skromne, są jedną z piękniejszych ozdób w ogrodzie, na balkonie czy parapecie. Goździki są łatwe w uprawie, ale to nie znaczy, że można zapomnieć o odpowiednim podlewaniu, stanowisku i pielęgnacji. W starożytnej Grecji nazywano je Dios anthos, czyli kwiat Zeusa. Dziś wiele osób nadaje im znaczenie, np. bukiet z białych goździków oznacza niewinność, z różowych-romans, a z wielobarwnych — odrzucenie. Bez względu na to, czy wierzymy w „język kwiatów” czy nie, goździki to jedne z tych kwiatów, które warto mieć w ogrodzie lub na parapecie, bo nie wymagają wiele, a kwitną aż do później jesieni. Które najlepiej sprawdza się w ogrodzie i na parapecie?

Te kwiaty pachną oszałamiająco i kwitną całe lato. Posadź w ogrodzie lub na balkonie, będą cieszyć oczy nawet do później jesieni

Goździki liczą około 300 gatunków i występują na całym świecie. W większości to byliny np. goździk pierzasty lub alpejski. W Polsce w naturalnych w warunkach rośnie 11 gatunków. Najlepsze do uprawy w ogrodzie i w doniczce będą: goździk pierzasty, alpejski, brodaty, kropkowany, siny, kartuzek oraz chiński i ogrodowy. Jak pisaliśmy wyżej, goździki są mało wymagające w uprawie. Będą rosły zarówno na piaszczysto-gliniastym podłożu, jak i na glebie próchniczej o obojętnym odczynie. Trzeba jednak posadzić je na słonczym osłoniętym od wiatru stanowisku. Odpowiednie nasłonecznienie sprawi, że będą obficie i długo kwitły. Nie walono także zapominać o regularnym podlewaniu. Mimo że są w stanie przetrwać kilka dni suszy, to o wiele lepiej, kiedy gleba jest lekko wilgotna. Od czasu do czasu można zasilić je nawozem do roślin kwitnących. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest uszczykiwanie. Jeśli wiosną roślina nie wypuści bocznych pędów, warto uszczknąć pędy górne. Wtedy goździki zakwitną później, ale pięknie się rozkrzewią. Z kolei, jeśli chcemy, by kwiaty były większe, wtedy taki zabieg stosujemy na pędach bocznych. Warto także na bieżąco odrywać suche pąki w ich miejsce pojawią się kolejne kwiaty. Późną jesienią, zanim spadnie śnieg, warto wieloletnie goździki obsypać suchymi liśćmi. Goździki świetnie sprawdzają się jako kwiaty domowe lub balkonowe. Nie wymagają zbyt wielkiej uwagi, a pięknie kwitną i pachną. Pielęgnacja nie jest skomplikowana. Podobnie jak w przypadku goździków uprawianych w ogrodzie polega na głównie na podlewaniu i obrywaniu zwiędłych kwiatów oraz liści. Goździki będą długo i obficie kwitły ustawione na słonecznym parapecie lub balkonie. Ważne, by miały lekko wilgotne podłoże. Dlatego warto podlewać je trzy razy w tygodniu, w przypadku upałów raz dziennie – rano lub po zachodzie słońca. Późną jesienią kwiaty trzeba przenieść do chłodnego pomieszczenia około 10-15 stopni C. Wiosną zasilić goździki świeżą ziemią.

ZOBACZ TEŻ: Te zioła przynoszą szczęście i bogactwo. Warto mieć je w domu, by zagościły w nim radość i dostatek

W galerii poniżej znajdziesz niewymagające kwiaty na balkon. 10 roślin łatwych w uprawie, które kwitną całe lato

Quiz o wiosennych kwiatach. Zestaw arcytrudnych pytań, z którymi nie masz szans

Pytanie 1 z 10
Na rozgrzewkę coś łatwego. Pora wrócić do szkoły. W popularnej piosence o witaniu wiosny, zanim chochoły spadły z róż, pierwszy obudził się?
Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki