Lakier nie do zdarcia

2008-12-18 9:05

Wbrew powszechnej opinii to nie wybór drewna przesądza o wyglądzie posadzki. Kropkę nad i stawia się w tym przypadku, nanosząc preparat zabezpieczający drewno. Lakier może zachować jego naturalny wygląd albo diametralnie go zmienić.

Wybór lakieru, który doskonale spełni swoje funkcje ochronne i jednocześnie nada posadzce odpowiedni wygląd, nie jest łatwy. Aby preparat był optymalny, musi sprostać wielu wymogom. Przed podjęciem decyzji piętrzą się pytania, które nie mogą pozostać bez odpowiedzi...

Czy lakiery rozpuszczalnikowe są odporniejsze na uszkodzenia niż wodne?
Nie. O tym, w jakim stopniu lakier będzie odporny na ścieranie i uderzenia, nie decyduje rodzaj zastosowanego rozpuszczalnika, ale zawarte w nim żywice. Przyczyną powszechnej opinii, że powłoka z lakierów wodnych słabiej chroni drewno, może być nieumiejętne ich nanoszenie. Wymaga ono od fachowców znacznie większego doświadczenia niż aplikowanie lakierów rozpuszczalnikowych. Jeżeli parkieciarz, nakładając lakier wodny, nie „przytnie” włosków drewna i pozostaną one podniesione, wytrzymałość mechaniczna warstwy lakieru zostanie w znacznym stopniu osłabiona.

W jakim stopniu lakier może zmienić wygląd drewna?
Lakier nałożony na drewno może zachować jego naturalny wygląd, podkreślić usłojenie albo diametralnie zmienić barwę podłogi.
Zwolennicy wyglądającego naturalnie drewna powinni się zdecydować na któryś z wodnych lakierów. Najwierniej naturalną barwę zachowają lakiery poliuretanowe, które nie żółkną i mają filtry UV zabezpieczające drewno przed promieniami słonecznymi i zmianą barwy na intensywnie żółtą.

Osoby, które chcą, by ich drewniana posadzka miała ciepły złocisty odcień, mogą się zdecydować na któryś z lakierów rozpuszczalnikowych. Jednak powinny pamiętać o tym, że oprócz zmiany barwy taki lakier wyraźnie podkreśli rysunek słojów.
Zwolennicy zmiany kolorystyki drewna bez podkreślania jego mazerunku powinni wybrać któryś z lakierów barwiących. Producenci oferują je gotowe podbarwiane oraz bezbarwne, do których dodaje się pigmenty i uzyskuje takie kolory jak we wzorniku.

Czym można polakierować posadzki z krajowego drewna drzew liściastych?
Powinny to być lakiery elastyczne, które dobrze zniosą pracę drewnianych elementów. Mogą być poliuretanowe, uretanowe i uretanowo-alkidowe. Jednak oprócz zalecenia elastyczności powłoki zabezpieczającej są liczne wskazówki dotyczące lakierowania poszczególnych gatunków drewna. Przykładowo - wybierając lakier na te najbardziej pracujące, takie jak buk czy grab, należy zrezygnować z lakierów wodnych albo przed ich zastosowaniem położyć specjalny podkład, który uchroni brzegi drewnianych elementów przed sklejeniem.

W jaki sposób zabezpieczać drewno drzew iglastych?
Najpierw usuwa się żywicę, prze- mywając posadzkę acetonem lub benzyną. Następnie miejsca, w których były torebki żywiczne, wypełnia się podkładem dobranym do lakieru mającego stanowić powłokę ochronną. Może to być lakier alkidowy, uretanowy lub uretanowo-alkidowy.

Czytaj wiecej na

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki