Legionella. Groźna bakteria, która czai się w wodzie

i

Autor: Shutterstock

Ważne dla zdrowia

Legionella. Groźna bakteria, która czai się w wodzie. Jakie są objawy choroby legionistów?

2023-08-22 16:06

Leginella to groźna bakteria, która może wywołać ciężkie zapalenie płuc, ale także szereg mniej groźnych chorób i zatruć. Źródłem zakażenia mogą być: instalacje ciepłej wody, instalacje klimatyzacyjne, ale także nawilżacze powietrza, baseny, sitka prysznicowe, zawory czerpalne, wieże chłodnicze, myjnie, turbiny dentystyczne czy urządzenia do wspomagania oddychania. Jak rozpoznać zakażenie?

Choroba legionistów. Jak można się zarazić i jakie są objawy?

Bakteria, która wywołuje legionellozę, czyli chorobę legionistów została zauważona jako zagrażająca życie dopiero w latach 70. W 1976 roku, podczas spotkania weteranów Legionu Amerykańskiego w Filadelfii kilkadziesiąt osób zachorowało na ciężkie zapalenie płuc, które dla większości skończyło się zgonem. Dopiero rok później udało się ustalić, że przyczyną były bakterie gram-ujemne z rodzaju Legionella. Wcześniej uważano, że są one niegroźne dla człowieka. Bakterie licznie występuje w naszym najbliższym otoczeniu – znajdziemy ją w wodach śródlądowych i morskich, kurkach ciepłej i zimnej wody, zbiornikach wody, a także w glebie. Jak informuje Stacja Sanitarno-Epidemilogoczna w Bytomiu - „choroba zwykle rozpoczyna się do gorączki, dreszczy, bólu głowy i mięśni. Po tym następuje suchy kaszel i trudności w oddychaniu, które postępują do ciężkiego zapalenia płuc. Między 25 proc. a 50 proc. zarażonych pacjentów cierpi też na biegunkę, a około 50 proc. doświadcza splątania lub majaczenia. Chorobą tą zaraża się poprzez wdychanie powietrza zawierającego bakterie Legionella w aerozolu, który może nie być widoczny. Taki aerozol tworzy się z kropelek wody, zawierającej te bakterie, powstające w wyniku puszczenia wody z kranu czy prysznica, spłukiwania toalety czy z bąbelków generowanych w basenie Spa. Bakterie mogą żyć i namnażać się w temperaturze od 20 stopni C do 45 stopni C, przy czym ryzyko jest większe w wyższej temperaturze. Występują one w środowisku naturalnym, w rzekach, jeziorach czy wilgotnej ziemi, lecz ich ilość jest zwykle niewielka. Wysoką liczebność stwierdza się w nieodpowiednio utrzymywanych sztucznych systemach wodnych”. Co ważne, Legionellą nie zakazimy się pijąc wodę, ale wdychając aerozol z bakteriami.

W jakiej temperaturze giną bakterie Legionelli? Tak pozbędziesz się Legionelli w bojlerze

Bakterie z rodzaju Legionella występują w systemach wodociągowych zarówno wody zimnej, jak i ciepłej, a także urządzeniach kąpielowych, klimatyzatorach itp.  Ryzyko zakażenia występuje we wszystkich miejscach, w których mogą powstawać aerozole wodne. Ich źródłem mogą być: prysznic, kran, baseny, jacuzzi, nawilżacze, urządzenia do terapii oddechowej, fontanny ozdobne, węże ogrodowe stosowane do podlewania roślin i inne urządzenia ze zraszaniem. Dlatego ważne jest, aby przynajmniej dwa razy w roku, czyścić sieć wodną z osadu. Podobnie jest z urządzeniami do inhalacji. Trzeba tez pamiętać, że w bojlerach, kiedy przestój wody trwa dłużej, jest większe prawdopodobieństwo rozwoju bakterii. Dlatego co jakiś czas warto podgrzać wodę do temperatury 70 stopni C i utrzymać taką temperaturę przez minimum 5 minut.

ZOBACZ TEŻ: Ogórki kiszone jak chemiczny koktajl. Nie będziesz świecić, ale zdrowie podupadnie. Lepiej wyrzuć ten przepis

Sprawdź, czy odpowiednio dbasz o swoje zdrowie

Pytanie 1 z 15
Czy odwiedzasz dentystę co pół roku?
Sprawdź, jakie produkty są szczególnie groźne dla zdrowia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki