Czy kąpać się codziennie?

i

Autor: Shutterstock Czy kąpać się codziennie?

Wskazówki higieniczne

Lekarz zakazuje codziennych kąpieli i straszy negatywnymi skutkami dla zdrowia. Wystarczy umyć tylko te 3 miejsca

2022-10-05 14:05

Czy codzienne mycie jest dobre dla naszego zdrowia? Okazuje się, że niekoniecznie. Głos w tej sprawie zabrała nawet lekarz, która wyjaśniła, dlaczego kąpiel brana każdego dnia może negatywnie wpłynąć na stan skóry, ale także na zdrowie człowieka. Jednocześnie wydała zalecenia, które części ciała należy bezwzględnie myć codziennie.

Czy należy myć się codziennie? Lekarz zakazuje

Zapewne każdy z nas słyszał kiedyś powiedzenie, że "częste mycie skraca życie". Zdania na ten temat są co prawda podzielone, więc głos zabrała lekarz. Ordynatorka dermatologii z Yale School of Medicine wyjaśniła, dlaczego nie powinniśmy brać codziennych kąpieli całego ciała. Jak zaznaczyła Dr Robynne Chutka, w trakcie mycia z naszej skóry zmywana jest jej naturalna warstwa ochronna. Co więcej, częste kąpiele wysuszają skórę, a w efekcie staje się ona bardziej podatna na uszkodzenia. Wtedy najczęściej pojawia się świąd, łuszczenie i uciążliwe wysypki. Lekarz zaznacza, że ciało człowieka powinno mieć kontakt z pewnymi drobnoustrojami oraz brudem, bo właśnie w ten sposób wzmacniana jest naturalna bariera ochronna organizmu, dzięki czemu stajemy się odporni na wiele zarazków.

Lekarz zaleca codzienne mycie tylko 3 części ciała

Pojawiły się także zalecenia, aby codziennie myć jedynie trzy części ciała. Dr Sandy Skotnicki, która potwierdziła słowa dr Chutkan dodała, aby każdego dnia myć jedynie stopy, pachy i okolice intymne. - O ile nie ukończyłeś właśnie biegu w błocie, jedynymi miejscami, które wymagają codziennego namydlenia, są stopy, pachy i pachwiny. Reszcie ciała wystarczy spłukanie, nawet jeśli jesteś po intensywnym treningu - wyjaśnia lekarz i dodaje, że to właśnie te trzy miejsca są najbardziej podatne na rozwój grzybów czy bakterii.

Sonda
Codziennie myjesz całe ciało?
Kąpiel niemowlęcia - o czym warto pamiętać? M jak mama
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają