Matura 2016. PRZECIEKI z języka polskiego

i

Autor: ARCHIWUM Matura 2016. PRZECIEKI z języka polskiego, omówienie lektur

Matura 2016 z języka polskiego. Omówienie lektur

2016-04-25 14:00

Matura 2016 - "jakie lektury będą tematem wypracowania maturalnego?" To odwieczne pytanie wszystkich maturzystów. Na które lektury szczególnie zwrócić uwagę? Które lektury przeczytać? Która lektura będzie tematem wypracowania, rozprawki, charakterystyki? Poniżej prezentujemy omówienie lektur, które mogą się pojawić na maturze 2016 z polskiego!

"Dziady",Adam Mickiewicz


„Dziady”, Adama Mickiewicza- ta lektura w ostatnich latach pojawiała się na maturach z polskiego aż dwa razy- w 2007 i 2012 roku. W 2007 roku zadaniem maturzystów była analiza symboliki bajki opowiedzianej przez Żegotę. Podobne zadanie maturzyści mieli również w 2012 roku. Maturzyści musieli przeprowadzić analizę symboliki zawartej we fragmencie III części „Dziadów”.

„Przedwiośnie”, Stefan Żeromski

Twórczość tego autora to konik egzaminatorów z CKE. W 2007 zadaniem maturzystów było przeprowadzenie analizy fragmentów „Przedwiośnia” i „Granicy” oraz porównanie kreacji matek.

„Chłopi”, Władysław Reymont

To już kolejna lektura, która na maturze z polskiego w ostatnich latach pojawiła się aż dwa razy. Z „Chłopami” Władysława Reymonta maturzyści musieli zmierzyć się w 2006 roku. Ich zadaniem było określenie przyczyn kłótni i źródła dramatyczności sceny na podstawie fragmentu I tomu powieści. W 2009 roku maturzyści mieli przedstawić charakterystykę Bylicy i opisać jego relacje z córkami.

„Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanna Krall

„Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall pojawiło się na maturze z polskiego w 2010 roku. Tematem wypracowania było przedstawienie przemyśleń Marka Edelmana (bohatera powieści) na temat możliwości godnego życia w czasach zagłady.

"Zbrodnia i kara" Fiodor Dostojewski

To lektura, do której warto się dobrze przygotować. Jest ważną pozycją wśród wszystkich możliwych, w związku z czym nie powinno się przechodzić obok niej obojętnie.

"Pan Tadeusz" Adam Mickiewicz

"Pan Tadeusz" jako przedstawicielka kolekcji najważniejszej polskiej literatury także wchodzi w grę na tegorocznej maturze z języka polskiego. Książka pojawiła się w zeszłym roku, ale różnorodność sposobów, na jakie można do niej podejść umożliwia jej ponowną obecność także w tym roku.

Zobacz też: Matura 2016. Jakie lektury już były?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki