Jak uratować monsterę?

i

Autor: Shutterstock Jak uratować monsterę?

Zieleń w domu

Monstera będzie rosła jak szalona. Ulubiony Ogrodnik zdradził patent na uratowanie monstery

2022-12-05 15:22

Jak uratować monsterę? Przyda się trochę cierpliwości ale efekt jest wart czekania. Monstera to niezwykły kwiat o dziurawych liściach. Jej pielęgnacja nie należy do skomplikowanych, ale łatwo przedobrzyć i zamiast cieszyć się pięknem, będziemy zamartwiać się gubieniem liści. Takie okazy często lądują w ciemnych korytarzach czekając na ratunek. Na szczęście jest na to sposób. Ulubiony Ogrodnik zdradził sposób na to, by monstera znów rosła jak szalona.

Czego nie lubi monstera? Gdzie postawić monsterę? Jak podlewać monsterę? Te i wiele innych pytań zadają sobie miłośnicy kwiatów doniczkowych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę w uprawie monstery. Czasami początek bywa trudny, szczególnie gdy postanowimy zaopiekować się zaniedbaną rośliną. Jak ją uratować? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć popularny instagramer Wojciech Wardecki znany jako Ulubiony Ogrodnik. – Uwierz mi na słowo! Metamorfoza jest możliwa. Zrób to, co radzę i uzbrój się w cierpliwość – zapewnia ekspert.

Jak uratować monsterę? Zastosuj rady ogrodnika a będzie rosła jak szalona

Ulubiony Ogrodnik odpowiada na pytanie: Co zrobić z brzydką, zaniedbaną monsterą? Zaznacza przy tym, że potrzebna będzie cierpliwość ale roślina odzyska blask.

- Zacznij od obcięcia korzeni powietrznych. Po ich obcięciu zostaw roślinę na 24 godziny, aż do zaschnięcia miejsc cięcia na korzeniach. Po obcięciu korzeni powietrznych, przytnij monsterę za pomocą ostrego sekatora – pisze Ulubiony Ogrodnik i dodaje – Obcięte pędy wsadź do słoika z wodą i ustaw w ciepłym, jasnym miejscu. Może uda się je ukorzenić.

Ogrodnik radzi także, by wyciąć chorobowe plamy na liściach. Resztę (liści i pędów) spryskać preparatem na choroby grzybowe. Jeśli zdecydujemy się także ratować roślinę, która została w doniczce po obcięciu pędów, warto przesadzić monsterę do nowego podłoża. Ponadto ekspert radzi:

  • Podczas przesadzania możesz ustawić palik, po którym monstera będzie się piąć.
  • Podlej i opryskaj roślinę preparatem przeciwko grzybowi.
  • Ustaw doniczkę w jasnym i ciepłym miejscu. Na takim stanowisku monstera szybciej się zregeneruje i zacznie wypuszczać liście.

ZOBACZ TEŻ: Monstera zwija liście? Sprawdź dlaczego tak się dzieje i zastosuj rady ogrodnika a będziesz mieć prawdziwą dżunglę w swoim domu

Sonda
Ratujesz porzucone rośliny?
Świąteczna iluminacja w Warszawie. Tłum spacerowiczów na starówce

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki