Wełnowiec atakuje także rośliny doniczkowe

i

Autor: Shutterstock Wełnowiec atakuje także rośliny doniczkowe

Dom i ogród

Myślałam, że pająki oplotły zamiokulkasa. Okazało się, że to wełnowce. Na szczęście znajoma kwiaciarka podpowiedziała, jak je zwalczyć także domowym sposobem

2024-01-30 12:52

Na liściach pojawił się biały puch przypominający pleśń, watę lub pajęczynę oraz białe plamki. Początkowo myślałam, że to pająki postanowiły zrobić sobie gniazdo w moim pięknym kwiatku. Jednak okazało się, że to było coś gorszego. Wełnowiec – stwierdziła moja znajoma kwiaciarka, po spojrzenie na zdjęcie zamiokulkasa. Na szczęście wraz z werdyktem dostałam też receptę, jak zwalczać tego szkodnika.

Wełnowce łatwo rozpoznać. Jednak dorosłe osobniki różnią się od siebie wyglądem. Samce przypominają małe osy. Są zaopatrzone w skrzydła. Samice zaś przypominają kłębki waty. Nie mają skrzydeł, za to ich segmentowane ciało jest pokryte nitkami woskowatej biało- szarej wydzieliny. Często można je znaleźć na spodniej stronie liści i/lub łodygach. Szkodniki żerują na całej roślinie łącznie z korzeniami. Wełnowiec to trudny przeciwnik. Szybko się rozmnaża i sprawia, że kwiaty doniczkowe obumierają. Zaatakowana roślina ma na liściach biały nalot, który przypomina watę lub pajęczynę. Szkodniki najczęściej atakują: hoje, draceny, cytrusy, a także storczyki, kaktusy, fikusy, monstery, kamelie i zamiokulkasy. Szkodniki, które atakują rośliny doniczkowe, odżywiają się ich sokiem, przez co powodują zniekształcenia pędów, liści, kwiatów i owoców. Dodatkowo w czasie żerowania wełnowce zostawiają na liściach miodową rosę, która stanowi pożywkę dla grzybów. Roślina traci liście, przestaje rosnąć, a z czasem zamiera.

Jak pozbyć się wełnowca z kwiatków doniczkowych. Rady kwiaciarki

Po pierwsze zaatakowaną roślinę trzeba odizolować od pozostałych. W ten sposób zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się szkodników. Najpopularniejszym domowym sposobem zwalczania wełnowców jest użycie mocnego alkoholu. Najprościej jest zmieszać spirytus z wodą w proporcjach 1:1. Taką miksturą przy użyciu patyczka kosmetycznego usuwamy wełnowce z rośliny. Niestety jest to bardzo żmudne zajęcie, które polega na bardzo dokładnym przecieraniu każdego nerwu liści. Warto także przetrzeć liście wodą z mydłem i olejkiem neem (znany także jako olej margosa wyciąg z nasion miodli indyjskiej). Można także użyć gotowych preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych. Warto także wiedzieć skąd biorą się te szkodniki w naszych roślinach. Wełnowce w kwiatach doniczkowych najczęściej pojawiają się z innych zainfekowanych roślin, czyli przynosimy je do domu ze sklepu razem z nowymi kwiatami. Dlatego ważne jest, by dokładnie obejrzeć roślinę, zanim zdecydujemy się ustawić ją na domowym parapecie. Wełnowce mogą także przenosić się przez okno, sieć wentylacyjną, a także razem z roślinami, które latem trzymaliśmy na balkonie.

ZOBACZ TEŻ: Moja sąsiadka Ewa poradziła mi czym podlewać palmę. Skorzystałam z jej rady na domową odżywkę i palma wypuszcza zielone pędy jeden za drugim i rośnie jak nigdy dotąd

Quiz: Kwiatki bratki i? Oto arcytrudny test. Znasz polskie piosenki o kwiatach albo z kwitami w tle?

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od prostego tekstu, z którym poradzi sobie nawet przedszkolak. Radiowe Nutki w piosence „Kwiatki bratki” wspominają jeszcze o innych kwiatach „dla Malwinki, dla Dorotki”. Jakich?
Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki