Nawozimy drzewa w ogrodzie

2010-06-21 4:00

Najlepiej intensywnie nawozić wtedy, kiedy zapotrzebowanie na składniki pokarmowe jest największe: na początku wegetacji i w jej pełni, czyli właśnie teraz

Jeśli drzewa zasilimy zbyt późno, mogą nie wyhamować wegetacji na czas i nie zdążą przygotować się do zimy. Do nawożenia drzew i krzewów można używać np. kompostu lub obornika i wtedy, ze względu na przedłużony rozkład nawozu, nie trzeba martwić się o termin.

Nawożenie jest ułatwione, jeśli wokół drzew znajduje się "goła" ziemia, gorzej jeśli pień drzewa wyrasta wprost z trawnika. Wtedy można zasilić drzewo przez podlewanie, np. roztworem nawozu biohumusowego (zawierającego bakterie korzystnie działające na rośliny). Podlewać należy w granicach korony, to znaczy nie wychodząc spod drzewa.

OGRÓD I OTOCZENIE DOMU - wybierz produkty na Tuznajdziesz.pl>>>

Mniej znaczy więcej

Nawożenie ułatwiają tak zwane miski, czyli zagłębienia wokół pnia, w których nie rośnie trawa. Tam można nawet jesienią ułożyć warstwę kompostu lub obornika, pamiętając, by był dobrze rozłożony.

Do nawożenia drzew dobre są nawozy mineralne. Ich zaletą jest łatwe rozpuszczanie w wodzie, dzięki czemu drzewa i krzewy można po prostu podlewać. Poza tym są one dobrze przyswajalne przez korzenie, a więc działają błyskawicznie. Z nawozami mineralnymi nie można jednak przesadzić, bo zamiast wzmocnić roślinę, osłabią ją. Nawozy azotowe powodują, że roślina się rozrasta, ale jednocześnie traci siły do walki z chorobami i szkodnikami. Trzeba mieć także na uwadze, że ich nadmiar zanieczyszcza środowisko.

Drzewa i krzewy można nawozić nawozami organicznymi, powstałymi ze szczątków roślin i zwierząt. Takie nawozy, ze względu na stopniowy rozkład w glebie, działają dłużej. Dobrym rozwiązaniem jest użycie nawozu organiczno-mineralnego, który łączy zalety obu rodzajów nawozów.

W zasadzie dorosłe wysokie drzewa nie wymagają nawożenia. Ale powinno się zasilić rośliny, których stan się pogorszył - na przykład korona stała się rzadsza, przedwcześnie żółkną i opadają liście.

Najczęściej stosowane metody

Sposób 1:

Podlewanie (jednorazowe) gleby wokół drzewa 2-procentowym roztworem wybranego nawozu - na powierzchni równej rzutowi korony

Sposób 2:

Rozsypywanie nawozu mineralnego (w odstępie 10-14 dni) wokół drzewa, ręcznie lub z użyciem dozownika. Stosuje się dawkę nie większą niż 1-2 kg/10 metrów kw.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki