ciąża

i

Autor: pixabay.com

Zatrważający sondaż

Nie dają w szyję i nie planują dzieci! Blisko 70 proc. Polek nie ma w planach zachodzenia w ciążę. Czy czeka nas kryzys?

2023-01-12 9:07

Liczba narodzin dzieci w Polsce cały czas spada. Nie pomagają rządowe programy typu 500+, Polki z różnych przyczyn nie planują dzieci. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS aż 68 proc. ankietowanych kobiet w ogóle nie planuje już dzieci. "32 proc. respondentek w wieku 18–45 lat odpowiedziało, że planuje potomstwo, z czego 17 proc. chce urodzić dziecko w ciągu najbliższych 3-4 lat. 68 proc. kobiet, które wzięły udział w badaniu, nie ma planów prokreacyjnych ani w bliższej, ani w dalszej perspektywie".

Polki nie planują mieć dzieci. Polska to nie jest kraj dla rodzin? 

Polski rząd robi wszystko, by sprawiać wrażenie prorodzinnego i nastawionego na pomoc rodzinom. Prawda prezentuje się zupełnie inaczej. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS jedynie 32 proc. Polek w wieku 18--45 lat planuje dzieci w bliższej lub dalszej perspektywie, z czego 17 proc. chce urodzić dziecko w ciągu najbliższych 3-4 lat. Aż 68 proc. ankietowanych kobiet w ogóle nie planuje powiększania rodziny. W porównaniu do 2017 roku odsetek kobiet myślących o macierzyństwie spadł o 9 proc. - Chęć powiększenia rodziny najczęściej deklarują kobiety bezdzietne (58 proc.), w drugiej kolejności mające jedno dziecko (33 proc.), najrzadziej ankietowane posiadające dwoje lub więcej dzieci (7 proc.)  - wynika z sondażu CBOS.

Zobacz także: Juka uwielbia takie podlewanie. Dzięki temu pożegnasz żółte liście. Ogrodnicy radzą, jak pielęgnować kwiat, by rósł jak na drożdżach

- Spadek ten można po części tłumaczyć zmianami demograficznymi, jakie nastąpiły w tym czasie. W stosunku do 2017 roku w analizowanej grupie relatywnie spadł odsetek kobiet młodszych, do 34. roku życia, a wzrósł starszych, w wieku 35–39 lat, a przede wszystkim tych w wieku 40–45 lat - czytamy w komunikacie CBOS. Coraz więcej kobiet myśli także o późnym macierzyństwie, a średnia wieku pań planujących ciąże wynosi 30 lat. W porównaniu do 2017 roku wartości te przesunęły się mniej więcej o dwa lata. Kobiety nie myślą o dzieciach z uwagi na wiele różnych czynników, jednak coraz więcej mówi się o strachu i obawach związanych ze zmianą prawa aborcyjnego. Psycholodzy już teraz sygnalizują, że pojawiają się u nich kobiety, które myśl o ciąży i ewentualnych problemach napawa panicznym lekiem. 

Sonda
Planujesz dzieci?
Ewa Minge u Jaruzelskiej o Smaszcz: "pomyliłaś się"

Dlaczego Polska się wyludnia?

Posłuchaj i poznaj prawdziwe powody!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany