WYCHOWANIE nie jest trudne, jeśli się patrzy na dziecko jak na podmiot

i

Autor: thinkstockphotos.com

"Nie pójdę do pracy, bo zajmuję się dziećmi, a i tak dostaję pieniądze". Czy 500 plus "rozleniwiło" kobiety?

2021-12-03 13:03

Świadczenie 500 plus wciąż budzi skrajne opinie. Istnieją dwa obozy, nieustannie dyskutujące na temat przydatności tego sposobu dofinansowywania polskich rodzin. 500 plus wywarło ogromny wpływ na zmianę struktury funkcjonowania polskich rodzin. Coraz mniej kobiet przyjmujących te świadczenie, podejmuje aktywność zawodową. Czy możliwe jest, aby taki rodzaj wsparcia rozleniwiał matki? Zobacz za i przeciw tego stwierdzenia. Pomoże Ci to utworzyć własną opinię na temat tych przemian społecznych.

Z wyników badań IBS i OECD dowiedzieć możemy się, że na przełomie 2016 i 2017 roku z pracy lub jej poszukiwania zrezygnowało 91-103 tys. kobiet. Według obserwatorów tego zjawiska, nastąpiło to na skutek programu „500 plus”, ponieważ gdyby nie został on wprowadzony, aktywność zawodowa kobiet wzrosłaby o około 2,4%.

W roku 2018 zaledwie 54,3% matek pobierających świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko, zdecydowała się na podjęcie pracy zawodowej. Na podstawie podobnych statystyk zauważyć można drastyczne zmiany w ekonomicznej strukturze funkcjonowania Polaków. Po wprowadzeniu 500+ znacznie zmniejszyła się aktywność zawodowa rodziców, a w szczególności matek.

Na forach internetowych oraz w social mediach znaleźć można dużą ilość wypowiedzi na temat świadczenia 500 plus i jego wpływu na społeczeństwo. Istnieje wielu przeciwników tego sposobu wspierania rodziców. Z drugiej strony pojawiają się komentarze takie jak ten:

Nie pójdę do pracy, bo zajmuję się dziećmi, a i tak dostaję pieniądze […] Co prawda 500zł na jedno dziecko to nieduży pieniądz, aby zapewnić mu jakiś godny rozwój. Mimo to moje dzieci są małe. W rodzinie nie możemy liczyć na pomoc, a zatrudnienie niani nie opłaciłoby się mi i mężowi.

To, czy pozostanie w domu, w celu opieki nad dziećmi i nie podejmowanie się aktywności zawodowej jest dobrą decyzją, każdy osądzać powinien samodzielnie. Podobny styl życia staję się jednak w ostatnich latach ewidentnie coraz powszechniejszy. Aktywność zawodowa zapewnia nie tylko pewną stabilność psychiczną, ale przeze wszystkim – finansową. Kobiety posiadające mniej niż 4 dzieci i nie będące aktywne zawodowo, mogą mieć bowiem większe problemy z emeryturą.

Z perspektywy psychologicznej sprawa wygląda tak, że matka we wczesnych latach życia dziecka, jest z nim wyjątkowo mocno związana. Ważne jest, aby spędzała z pociechą dużą ilość czasu, ponieważ ma ona najbardziej stymulujący wpływ na rozwój niemowlaka.

Wczesne lata życia człowieka są kluczowe w wychowaniu, nie tylko w zapoczątkowaniu u niego rozwoju ku drodze naukowej czy zawodowej, ale przede wszystkim w zaszczepieniu mu wartości moralnych. Pomimo tego, że nie pamiętamy najwcześniejszych lat naszego życia, czerpiemy z nich wyjątkowo dużo. Do 6 roku życia występuje u człowieka najbardziej rozwojowy okres. Wtedy to uczymy się od rodziców (przede wszystkim od matki, ze względu na silną więź) głównie poprzez ich obserwację. Siłą rzeczy, gdy brakuje obiektu obserwacji – nie uczymy się należytych norm społecznych.

Kobiety zbyt długo przebywające w zaciszu domowym utracić mogą satysfakcję ze swojego życia. Skutkiem przedłużonego bezrobocia będzie utracenie pasji, chęci do rozwoju i pracy, a w skrajnych przypadkach uzależnienie od dziecka (lub dzieci), czy nasilenie lęków społecznych. Warto jest zatem odnaleźć równowagę pomiędzy odpowiednim stymulowaniem swego potomka we wczesnym okresie życia, a pamiętaniem o swojej autonomii i osobistym rozwoju.

Sonda
Pobierasz pieniądze ze świadczeń 500 plus i "Dobry start"?
Tańczące z promocjami 2.12

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki