dokumenty

i

Autor: pixabay/ceskyfreund36

Nie rozumiemy korespondencji od firm. Skończcie z urzędniczą nowomową!

2020-10-20 5:17

Aż co piąty Polak (20 proc.) przyznaje, że podjął złą decyzję, przeoczył ważny termin lub popełnił poważny błąd z powodu niezrozumiałej korespondencji, jaką otrzymał od dostawców usług finansowych, telewizji, internetu, telefonii czy mediów domowych. To smutny wniosek, jaki wynika z sondażu przeprowadzonego przez Norstat Polska na zlecenie Biura Prostego Języka PZU.

89 proc. Polaków oczekuje od firm prostych i zrozumiałych informacji, a urzędnicza nowomowa jest niezrozumiała i wprowadza w błąd. 47 proc. Polaków narzeka, że korespondencja od firm jest zbyt długa. 41 proc. pytanych krytykuje zawiły język korespondencji. Dla prawie co trzeciego badanego mankamentem są niezrozumiałe terminy.

– Utworzyliśmy Biuro Prostego Języka, które dba o to, aby zrozumiały język był u nas standardem – mówi członek Zarządu PZU Życie Dorota Macieja. – Upraszczamy pisma, nadajemy im przejrzystą graficznie formę. Szkolimy w tej dziedzinie naszych pracowników i wydajemy poradniki językowe. Klienci nie muszą być ekspertami od ubezpieczeń. Dlatego naszą rolą jest ułatwiać im zrozumienie często specjalistycznych informacji – dodaje.

PZU to jedyny w Polsce ubezpieczyciel, który uzyskał aż cztery „Certyfikaty prostej polszczyzny”. To znak jakości wydawany przez Pracownię Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Sprawdź się: Język polski. Ten quiz to powinien być BANAŁ!

W zeszłym roku PZU podpisało też „Deklarację na rzecz upraszczania języka”, której inicjatorem jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Sygnatariuszami „Deklaracji” są m.in. ministerstwa, samorządy, ZUS, Służba Cywilna i Polska Agencja Prasowa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki