mandarynki

i

Autor: SHUTTERSTOCK mandarynki

Rodzicu uważaj, co kupujesz dziecku!

Niebezpieczne mandarynki opanowały sklepy. Nawet ich mycie nie pomoże. Chemiczka ostrzega rodziców

2022-12-10 14:42

Chemiczka ostrzega rodziców, aby uważali na mandarynki, które kupują w sklepach dla swoich dzieci. W swoim poście zamieściła mrożące krew w żyłach szczegóły na temat tego, czym pryskane są te lubiane, kojarzące się każdemu ze świątecznym klimatem cytrusy. Okazuje się, że mandarynki często są konserwowane rakotwórczymi i groźnymi dla układu nerwowego substancjami, których nie da się usunąć nawet podczas mycia.

Niebezpieczne substancje na mandarynkach

Nieodłącznym elementem świąt są dla wielu osób mandarynki i inne cytrusy, uwielbiane w szczególności przez dzieci. Skórki z tych owoców chętnie używamy do różnego rodzaju ciast i wypieków. Okazuje się jednak, że w skórce mandarynek mogą znajdować się toksyczne substancje. Mama Chemik ostrzega na Instagramie przed skutkami spożywania cytrusów spryskanych tymi środkami. Owoce cytrusowe są pryskane środkami grzybobójczymi, które mogą zawierać tiabendazol i imazil. Są to substancje potencjalnie rakotwórcze, mogące negatywnie wpłynąć na układ nerwowy, a nawet powodować niepłodność. Dlatego chemiczka radzi, aby czytać etykiety załączone do mandarynek. - Jeśli kupujecie cytrusy luzem, to etykieta jest na kartonie lub skrzynce, w której one leżą. Tam zdarzają się również napisy 'skórka niejadalna'. No ale kto to czyta? - apeluje. 

Zobacz także: Zakupy świąteczne na ostatnią chwilę? Nie w tym roku. 90% badanych skompletuje prezenty do połowy grudnia

Na co zwrócić uwagę kupując mandarynki?

Czytając etykietę znajdująca się na paczce mandarynek, zwróć szczególną uwagę na to, czym została zakonserwowana. Jeżeli na etykiecie owoców zauważysz, że w ich składzie znajduje się imazalil, pirimetanil, propiconazol, tiabendazol, wtedy pod żadnym pozorem nie spożywaj ich skórki. Mama Chemik zaznacza także, że nawet dokładnie umycie owoców nie usunie z nich tych trujących substancji, dlatego najlepiej nie spożywać skórki mandarynek.

Sonda
Czy mandarynki kojarzą Ci się ze świętami?
Poradnik Zdrowie - Mandarynki - właściwości i wartości odżywcze
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany