Niebieskie hortensje. Jakie mają znaczenie?

i

Autor: Shutterstock Niebieskie hortensje. Jakie mają znaczenie?

Dom i ogród

Niebieskie hortensje w ogrodzie i na balkonie wyglądają bajecznie. Jednak według przesądów posadzone przed domem wysysają szczęście

2023-07-28 13:41

To jedne z tych kwiatów, które kwitną całe lato w dodatku posadzone wokół domu lub na balkonie potrafią być największą ozdobą. Hortensje są bardzo popularne wśród Polaków. Szczególnym upodobaniem cieszą się niebieskie kwiaty. Co ciekawe według przesądów, rośliny w tym kolorze przynoszą pecha. Nie brakuje także podań o tym, że są to kwiaty ochronne używane do tworzenia talizmanów.

Piękne, okrągłe kwiaty hortensji potrafią zamienić ogród w baśniową scenerię. Szczególnie gdy roślin jest dużo i mienią się kolorami. Hortensje w języku kwiatów oznaczają wdzięczność i uczciwość. Jednak nie zawsze. Znaczenie ma tutaj barwa kwiatów. Według przesądów niebieskie hortensje wysysają szczęście.

Niebieskie hortensje przynoszą pecha? Według przesądów to kwiaty duchów, które wysysają szczęście

Hortensje są niezwykle popularne w Japonii, to właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni powstało wiele przesądów dotyczących tych kwiatów. Szczególne znaczenie mają hortensje w kolorze niebieskim.- „Przesądy w całym kraju mówią, by nie sadzić ich przy domu, bo wysysają szczęście i prowadzą do staropanieństwa córek. Mimo tego zobaczycie je w wielu ogrodach domowych – tłumaczy na Instagramie polka mieszkająca w Japonii znana jako @emi_tsukawaki_official.

Blogerka zaznacza, że w Japonii hortensje nazywane są Ajisai. - „Najbardziej jednak kojarzone są ze świątyniami buddyjskimi tzw. Otera お寺, zwyczaj sadzenia Ajisai na terenach świątynnych zaczął się z przykrej kwestii wybuchających epidemii podczas pory deszczowej tzw. Tsuyu. Wahania temperatur i duża wilgotność były idealnym środowiskiem dla chorób, które szybko zamieniały się w epidemie i dziesiątkowały ludzie. Dlatego na znak żałoby zaczęto sadzić Ajisai. To również dlatego Ajisai kojarzone są z duchami”.

Jednak Emi Tsukawaki wyjaśnia także, że hortensje mają dwa oblicza.

- „Istnieje tradycja, gdzie gałązkę kwiatu hortensji zawija się w biały papier przewiązany specjalnym czerwonym 水引き mizuhiki, tak wykonany talizman 6 czerwca wywieszony przy drzwiach domostwa odganiał choroby, które podczas Tsuyu szalały, oprócz tego przynosił szczęście o fortunę domowi. Jeśli jednak taki talizman powiesiło się w toalecie, chroniło to kobiety przed chorobami układu rodnego” – czytamy na Instagramie @emi_tsukawaki_official.

ZOBACZ TEŻ: Jeżówka różowa, żółta i każda. Najpiękniejszy kwiat, który kwitnie aż do później jesieni. Posadź w ogrodzie, bo obłędnie wygląda i ma mnóstwo właściwości zdrowotnych

Sonda
Wierzysz w przesądy?
Hortensje w ogrodzie
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają