Nocne karmienie

2009-10-27 5:08

Czy dziecko powinno w nocy jeść, czy spać? A jeśli karmić czy poić maluszka - to czym i jak?

Jak zwykle leży pośrodku. W kwestii nocnego karmienia zasadnicze znaczenie ma wiek dziecka - inne są przecież potrzeby noworodka, a inne malca półrocznego czy jeszcze starszego niemowlaka.

Głodne na okrągło

Przez 6 pierwszych tygodni życia dziecko musi być karmione także w nocy - bez względu na to, czy ssie pierś, czy butelkę z mlekiem modyfikowanym. Maluszek ma tak mały żołądek, że zjada niewiele i dość szybko znowu jest głodny. W pierwszych tygodniach życia nocna przerwa w karmieniu nie powinna trwać dłużej niż 4 godziny - dotyczy to zarówno karmienia piersią, jak i mieszanką, chociaż mieszankę dziecko nieco dłużej trawi. A więc gdy malec nie budzi się sam, należy go delikatnie obudzić lub spróbować nakarmić bez budzenia.

Ważne, aby podczas karmienia dziecko nie było w pozycji zupełnie płaskiej, tylko miało lekko uniesioną główkę - wtedy jest mniejsze ryzyko zachłyśnięcia się czy zalania mlekiem uszu (co może nawet doprowadzić do ich infekcji). Po nakarmieniu trzeba malca przez kilka minut potrzymać pionowo, aby odbiło się połknięte podczas ssania powietrze.

Im później, tym rzadziej

Po upływie 6-8 tygodni życia niemowlę można zacząć przyzwyczajać do tego, że noc służy przede wszystkim do spania W tym wieku dziecko może już przesypiać 6–7 godzin i nie trzeba go budzić do karmienia, jeśli nie budzi się samo. Łatwiej przyjdzie to tym mamom, które karmią mlekiem modyfikowanym, bo jest ono bardziej kaloryczne i sycące, a więc gdy wieczorem dziecko naje się do syta, na dłużej mu to wystarcza. Jedno nocne karmienie piersią powinno być kontynuowane do ukończenia przez maluszka 6. miesiąca życia, ale już po upływie 6. tygodnia od narodzin nocna przerwa może trwać 6–7 godzin.

Czytaj więcej na

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki