O FU! Polacy nie myją zębów, bo uważają, że jedzenie jabłek wystarczy!

2015-03-23 10:00

Mogłoby się wydawać, że mycie zębów jest podstawą higieny osobistej dla każdego. A jednak nic bardziej mylnego! Aż 94 proc. Polaków uważa, że jedzenie jabłek może zastąpić mycie zębów! Oznacza to, że Polacy mają bardzo słabą wiedzę na temat higieny jamy ustnej. Skąd w ogóle pomysł, żeby jabłka mogły zastąpić codzienne mycie zębów?!

Mycie zębów to podstawa prawidłowej higieny jamy ustnej. Wiadomo, że zęby powinno się myć właściwie po każdym posiłku, żeby móc długo cieszyć się ich zdrowiem i ładnym wyglądem. Do tej pory można było podejrzewać, że większość Polaków nie przestrzega tak pilnie zasad higieny jamy ustnej i szczotkuje swoje zęby tylko rano i wieczorem. Nic bardziej mylnego! Z najnowszych badań wynika bowiem, że aż 94 proc. Polaków uważa, że mycie zębów można całkowicie zastąpić... jedzeniem jabłek! -  Pozostaje nam mieć nadzieję, że w rzeczywistości ludzie nie zastępują mycia zębów zjedzeniem jabłka. Owoc ten zawiera bowiem kwasy, które stwarzają idealne warunki do rozwoju próchnicy. Poza tym żadne praktyki nie zastąpią porządnego oczyszczenia zębów przy użyciu past, płukanek i nici dentystycznych - powiedział dr Marcin Aluchna, specjalista stomatologii zachowawczej. A to nie wszystko. Z badania, które zostało zrealizowane w 2014 roku, na jaw wyszło, że 1/4 Polaków myje zęby tylko raz dziennie. Z kolei aż 90 proc. badanych uważa, że fluor, który jest obecny w pastach do zębów i innych produktach do higieny jamy ustnej, nie wzmacnia szkliwa zębów.

Zobacz: Kobietom w ciąży psują się zęby - prawda czy mit? [WIDEO]

To ciekawe, ponieważ od lat prowadzone są badania nad skutecznością past z fluorem i według World Dental Federation, fluor ma bardzo wysoką skuteczność w zapobieganiu próchnicy. Zdaniem ekspertów, pasty z fluorem są także bezpieczne w użyciu. Warto jednak wiedzieć, co naprawdę może szkodzić zębom.

Jak dbać o zęby?

Dr Marcin Aluchna zdradził, że najgorsze dla zębów jest jedzenie słodyczy między posiłkami. Zębom szkodzą także gazowane napoje z cukrem, ponieważ są błyskawicznie przekształcane w kwasy, które powodują erozję szkliwa. Dr Aluchna podkreślił, że najlepiej myć zęby po każdym posiłku i zachowywać przerwy w jedzeniu. Dzięki temu można cieszyć się zdrowymi i mocnymi zębami.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE