O herbacie przy herbacie

Czerwona herbata: właściwości odchudzające i lecznicze
Autor: Getty Images

Ile herbaty dziennie można wypić? Herbata zawiera składniki, które mają dobroczynne działanie na organizm w małych ilościach, a przyswajanie ich w większych dawkach może być niewskazane. Obliczono więc, że najkorzystniej działają cztery filiżanki niezbyt mocnej herbaty wypite w ciągu dnia.

Jaka to herbata mocna? Rzecz wydaje się oczywista. herbata mocna jest na oko ciemna, a słaba to po prostu jaśniejsza. Żeby uzyskać herbatę słabszą, wystarczy więc zaparzyć mniej herbacianego suszu. Jednak trzeba pamiętać, że barwa naparu z herbaty zielonej nie jest tak mocna jak naparu z herbaty czarnej. Dlatego słaba herbata zielona powinna być jeszcze jaśniejsza niż bardzo słaba herbata czarna.
Dla kogo jest herbata czarna, a dla kogo zielona? Jeszcze do niedawna uważano, że herbata zielona działa na organizm inaczej niż czarna. Sądzono, że sposób obróbki liści herbaty zielonej sprawia, że pozostaje w nich więcej przeciwutleniaczy niż w herbacie czarnej. Okazało się jednak, że oba gatunki herbaty zawierają związki korzystne dla organizmu w porównywalnych ilościach. Przesadzone okazało się także zalecanie herbaty zielonej jako środka chroniącego przed chorobą nowotworową żołądka. Z badań wynika, że picie obu gatunków herbaty jest jednakowo korzystne. Inna sprawa, że picie herbaty zielonej jest w Chinach rodzajem filozofii, która ma doprowadzić do harmonii i spokoju.
Jak wpływa na herbatę dodawanie cytryny? Z jednej strony korzystnie, bo zawarta w cytrynie witamina C współdziała z rutyną i wspomaga uszczelnianie naczyń krwionośnych. Z drugiej strony w zakwaszonym naparze wytrącają się szczawiany, które utrudniają przyswajanie przez organizm zawartych w herbacie mikroelementów.

Najnowsze