Obowiązki dorosłych dzieci wobec rodziców

2010-03-09 3:00

Rodzice i dzieci powinni wspierać się wzajemnie. Wynika to nie tylko z powodów moralnych i norm przyjętych przez społeczeństwo, ale i z prawa

Obowiązek wzajemnej pomocy dzieci i rodziców trwa do śmierci jednych lub drugich.

Jeżeli dorosłe, nieuczące się dziecko ma własne dochody i mieszka u rodziców, ma obowiązek przyczyniania się do pokrywania kosztów utrzymania rodziny. Jeżeli nie ma własnych dochodów, a więc pozostaje na utrzymaniu rodziców, jest obowiązane pomagać im w gospodarstwie domowym: wyręczać w różnych pracach porządkowych czy dokonywać drobnych napraw.

Istnieje również obowiązek alimentacyjny dzieci wobec rodziców. I to bez względu na to, czy dorosłe dzieci mieszkają z rodzicami czy osobno i czy założyły własne rodziny czy też nie. Jeżeli rodzice znajdują się w niedostatku, a dzieci są w stanie zapewnić im środki utrzymania, mają obowiązek płacenia rodzicom alimentów. Alimenty takie mogą być dobrowolne. Może się jednak zdarzyć, że na wniosek uprawnionych, czyli rodziców, wyznaczy je i zasądzi sąd rodzinny.

Co do odpowiedzialności dzieci za zobowiązania cywilnoprawne rodziców, a więc np. za zaciągnięte długi, polskie prawo nie przewiduje takiej odpowiedzialności. Tak więc, jeśli wierzyciel nie może ściągnąć długu od rodziców, nie będzie mógł wystąpić do sądu o ściąganie tego długu od dorosłych dzieci dłużników. Chyba że dzieci poręczyły za taki dług. Natomiast odpowiedzialność dzieci za długi rodziców może powstać w przypadku odziedziczenia spadku. Jeśli dzieci nie chcą dziedziczyć długów ciążących na spadku, muszą ten spadek odrzucić, na co mają pół roku od chwili jego otwarcia, czyli dnia śmierci rodzica.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki