Oczyść się na wiosnę

2012-03-19 3:00

Porządne oczyszczanie przydaje się organizmowi w każdym wieku. Detoks z jednej strony odmładza, poprawia samopoczucie i korzystnie wpływa na wygląd skóry, z drugiej, może mieć nieoceniony wpływ na zdrowie. Pod warunkiem jednak, że zostanie przeprowadzony z głową.

Kiedy się oczyszczać? Najlepiej wczesną wiosną. Po zimie organizm jak nigdy domaga się porządków.

Dla każdego coś dobrego

Sposobów na oczyszczanie jest wiele, nie wszystkie jednak są zalecane każdemu. Kilkudniowe diety oparte na gotowanych lub surowych warzywach czy sokach mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Szczególnie ostrożne powinny być osoby niepełnoletnie, starsze oraz chore. Wtedy warto zwrócić się o poradę do lekarza.

Głodówka. Może trwać najwyżej jeden dzień i polega na piciu dużej ilości wody mineralnej. Tylko dla młodych i zdrowych.

Dieta oparta na płynach. Może trwać maksymalnie 2 dni i polega na piciu dużej ilości niegazowanej wody mineralnej oraz soków warzywnych (i/lub owocowych). Zalecana osobom, które nie mają problemów zdrowotnych.

Monodieta. Może być oparta na wybranych owocach (np. winogrono, jabłka) lub warzywach. Nie może trwać dłużej niż 3 dni i lepiej skonsultować ją z dietetykiem lub lekarzem pierwszego kontaktu.

Półgłodówka, czyli kuracja oparta na niewielkiej ilości jedzenia, którego podstawą są gotowane warzywa i zbożowe produkty pełnoziarniste z dużą ilością błonnika, który wspomaga oczyszczanie od wewnątrz.

Zrównoważona dieta oparta na dużej ilości warzyw, pełnoziarnistych produktach zbożowych, ograniczonej ilości nabiału, wsparta przyjmowaniem specjalnych preparatów oczyszczających organizm.

Wsparcie się przyda

Wybierając produkt wspomagający koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego skład. W oczyszczaniu organizmu niezawodne są algi (np. chlorella, która pobudza wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii), mniszek lekarski (stymuluje wątrobę, pęcherzyk żółciowy i nerki), skrzyp (pomaga usunąć nadmiar wody i moczanów) oraz korzeń pokrzywy. Dieta może trwać nawet kilka tygodni.

Magnez dobry na wszystko

Stosowanie programów oczyszczających wiąże się często z utratą magnezu, co dodatkowo może nasilać negatywne skutki stosowania diet, czyli drażliwość, kiepski nastrój czy brak energii życiowej. Jeśli stosujemy preparaty wspomagające oczyszczanie, warto wybrać te, które w składzie mają ten niezbędny do prawidłowego funkcjonowania pierwiastek.

Planowanie to podstawa

Zanim rozpoczniemy kurację, warto wcześniej przygotować się do niej.
1. Wybór terminu - najlepszy będzie weekend, dni wolne od pracy, ferie.
2. Stopniowo zmniejszamy porcje jedzenia (np. na tydzień przed rozpoczęciem detoksu).
3. Eliminujemy wędliny, słodycze, gazowane napoje, ostre przyprawy, sól i używki.
4. Zaczynamy jeść więcej warzyw, owoców i pełnoziarnistego pieczywa.
5. Pijemy 2,5-3 l wody niegazowanej w ciągu dnia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki