OSPA - jak chronić dziecko przed ospą

2011-11-22 3:00

To częsta choroba zakaźna wieku dziecięcego. Postrzegana jest, niestety często również przez lekarzy, jako niezbyt groźne schorzenie, niewiążące się z powikłaniami i niewymagające hospitalizacji. Nic bardziej błędnego.

- Ospa może skutkować ciężkimi powikłaniami. Dodatkowo każdy chory może zarażać wiele osób ze swojego otoczenia, a wśród nich te, dla których powikłania mogą być szczególnie niebezpieczne - osoby z upośledzoną odpornością i kobiety w ciąży - mówi dr med. Paweł Grzesiowski, ekspert ds. szczepień z Instytutu Profilaktyki Zakażeń w Warszawie.

W ubiegłym roku w Polsce zanotowano ponad 180 tys. przypadków zachorowań na ospę wietrzną. Z tej grupy ponad 1000 trafiło do szpitala z powodu powikłań.

Najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania ospie wietrznej są szczepienia. - W naszym kraju szczepionka znajduje się na liście szczepień zalecanych - dodaje dr Grzesiowski. Krajowy Zespół Ekspertów rekomenduje rozpoczęcie szczepienia przeciwko ospie między 13. a 23. miesiącem życia dziecka. Osoby zdrowe, które miały kontakt z chorą osobą, mogą się również zaszczepić, w czasie do 72 godz. po kontakcie z wirusem.

Jeśli jednak na ciele dziecka pojawią się okropnie swędzące pęcherzyki, trzeba koniecznie zastosować preparaty typu "puder płynny", które ograniczą drapanie. Mają one składniki zapobiegające swędzeniu, miejscowo znieczulające i odkażające. Dziecko trzeba kąpać w letniej wodzie, zmieniać mu bieliznę i obcinać paznokcie. Zmniejszy to ryzyko zadrapań i zakażeń tych miejsc bakteriami. Dziecko powinno pozostać w domu, aż pęcherzyki zaschną i zrobią się z nich strupki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki