OSPA WIETRZNA: Jak uniknąć choroby?

2015-01-14 13:00

Ospa wietrzna to zakaźna i wciąż powszechna choroba. W Polsce ospa wietrzna jest postrzegana przez pacjentów, a często również przez lekarzy, jako obowiązkowa choroba wieku dziecięcego. Nic bardziej mylnego. Teraz możemy temu zapobiec i oszczędzić dziecku niepotrzebnego cierpienia i możliwych powikłań.

Ospa wietrzna jest bardzo zaraźliwa. Wywołuje ją wirus, który przenosi się przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, drogą kropelkową oraz przez wspólnie używane przedmioty. Chory zakaża już w okresie wylęgania się choroby - na dzień lub dwa przed pojawieniem się charakterystycznej, swędzącej wysypki.

Ospa wietrzna: objawy

Jakie są objawy ospy wietrznej? Najpierw może pojawić się gorączka, pogarsza się samopoczucie, następnie na ciele pojawia dokuczliwa, grudkowo-plamista wysypka. Występuje ona nie tylko na skórze, ale również na błonach śluzowych. Ospa jest zakaźna do chwili pokrycia strupami ostatnich pęcherzy. Dlatego chory powinien pozostawać w domu do momentu zaschnięcia pęcherzyków, a najlepiej odpadnięcia strupków, gdyż wciąż istnieje ryzyko przeniesienia zakażenia na inne osoby.

Uwaga! Wirus może pozostawać uśpiony w organizmie całe lata i ujawnić się powtórnie, wywołując półpaśca.

Zobacz też: OSPA WIETRZNA atakuje! Wzrosła liczba zachorowań

Ospa wietrzna: powikłania

Do najczęstszych powikłań należą bakteryjne zakażenia skóry, wywołane głównie gronkowcami i paciorkowcami. To skutek zdrapywania pęcherzy. Groźne są również powikłania neurologiczne - zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz mózgu, a także zapalenie płuc i wątroby.

Choć ospa wietrzna jest chorobą wieku dziecięcego, zapadają na nią również dorośli. U nich przebieg choroby jest jednak o wiele cięższy. Pacjent może nawet trafić do szpitala. - Najczęstszą przyczyną hospitalizacji są powikłania bakteryjne - od ropnego zapalenia skóry do bardzo groźnej posocznicy. Na drugim miejscu są powikłania neurologiczne - tłumaczy dr Ewa Duszczyk z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ospa wietrzna: jak uniknąć choroby?

Obecnie najskuteczniejszym sposobem zapobiegania ospie wietrznej są szczepienia ochronne. Ich powszechne zastosowanie w kilkunastu krajach spowodowało istotny spadek zachorowań, powikłań i zgonów z powodu ospy. W Polsce szczepionka przeciw ospie wietrznej znajduje się na liście szczepień zalecanych. Szczepienie może zostać podane już od 9. miesiąca życia dziecka. Krajowy Zespół Ekspertów rekomenduje rozpoczęcie szczepienia przeciwko ospie wietrznej między 13. a 23. miesiącem życia dziecka. Dla dzieci z określonych grup ryzyka oraz dzieci z ich otoczenia szczepienie przeciw ospie wietrznej jest obowiązkowe. Od 2012 r. obowiązkowemu szczepieniu podlegają również dzieci do lat 12, u których lekarz stwierdzi narażenie środowiskowe.

Wszystkie osoby, które nie przechorowały ospy, mogą się zaszczepić w każdym wieku, zgodnie z rejestracją produktu.

Szczepieniu mogą również poddać się osoby zdrowe, które miały styczność z wirusem. Należy to zrobić do 72 godzin liczonych od momentu, kiedy nastąpił kontakt z chorym. Nawet jeśli dojdzie do zachorowania, podanie szczepionki w 100 proc. przypadków łagodzi przebieg choroby.

Ospy nie trzeba przechorować

W 2011 roku w Polsce zanotowano ponad 180 tys. przypadków zachorowań na ospę wietrzną. Z tej grupy ponad 1000 osób trafiło do szpitala z powodu powikłań. Do takich statystyk przyczynia się powszechny, ale błędny pogląd, że ospę trzeba przechorować. - Należy skończyć z mitem, że ospa to choroba, którą dziecko powinno przejść. Szczepienie ochronne jest skutecznym sposobem zapobiegania i trzeba z tej możliwości korzystać - podkreśla dr Paweł Grzesiowski, ekspert ds. szczepień Fundacji "Instytut Profilaktyki Zakażeń" z Warszawy.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki