Pielęgnacja kwiatów doniczkowych

2010-07-08 4:00

Kwiaty doniczkowe mają swoje upodobania i kaprysy, ale za troskę potrafią się odwdzięczyć. Warto więc dbać o to, by dobrze im się rosło

Dziś zaczynamy krótki cykl dotyczący domowej hodowli roślin. Na początek radzimy, jak dbać o paprotki i kaktusy.

Paproć, czyli zielony wrażliwiec

Paprocie powinno się ustawiać w miejscach zacienionych, a także takich, w których nie będą potrącane, np. przez domowe zwierzęta. Fatalnie wpłynie na nie przeciąg kołyszący liśćmi i bliskość kaloryfera. Zimą, kiedy działa centralne ogrzewanie, dobrze jest codziennie zraszać liście paproci wodą. Paprocie wprawdzie lubią wilgotne podłoże, ale nie takie z wodą stojącą na powierzchni. Szkodzi im też woda zalegająca w podstawkach doniczek. Woda użyta do podlewania powinna mieć temperaturę pokojową. Paprocie źle reagują na wszelką chemię, dlatego kiedy będzie trzeba zwalczyć żerujące na nich szkodniki, należy użyć dostępnych w sprzedaży preparatów naturalnych. W okresie wzrostu paprocie powinno się co ok. 14 dni nawozić płynnymi nawozami do roślin zielonych, ale rozcieńczając je bardziej niż w przypadku nawożenia innych roślin. Co ciekawe, paprocie lubią ciasne doniczki, dlatego ich częste przesadzanie nie ma sensu. Jeśli pojemnik z paprotką jest już o wiele za mały, do większego przesadźmy ją wiosną.

Kłujący kaktus - pozorny twardziel

Południowy, od rana zalany słońcem parapet to najlepsze miejsce do hodowli kaktusów, które potrzebują bardzo dużo światła. Z ich podlewaniem trzeba być bardzo oszczędnym. Pamiętajmy, że kaktusowi znacznie mniej zaszkodzi lekkie przesuszenie niż nadmiar wilgoci. Podlewając go, powinniśmy wlewać wodę na podstawkę, odczekiwać co najmniej godzinę, po czym usuwać z niej resztę, która nie wsiąkła w podłoże przez dziurki w doniczce.

Do hodowli kaktusów nadają się doniczki z więcej niż jednym otworem w dnie. Najcięższy okres cierniste piękności hodowane w mieszkaniach przechodzą zimą. W grudniu i styczniu kaktusów nie powinno się podlewać, a temperatura ich otoczenia nie może przekraczać 10-15 stopni Celsjusza. Od marca do kwietnia kaktusy trzeba jedynie zraszać. Ten zabieg pobudzi je do wzrostu. Jeśli przesadzamy kaktusy nie rzadziej niż raz na trzy lata, nawożenie jest zbędne. W innym wypadku między czerwcem a wrześniem można zasilić ziemię w doniczkach z kaktusami specjalnym nawozem do sukulentów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki