Ból stawów: Profilaktyka to podstawa

2012-04-30 4:00

Zwyrodnienie stawów dotyka w wielu krajach nawet 20 proc. osób powyżej 40. roku życia. Jest chorobą, na którą cierpią przede wszystkim osoby w wieku powyżej 50. roku życia.

Czas na lekarza

Gdy choroba zaatakuje nasz organizm, trzeba się poddać leczeniu. Warto pamiętać, że w przypadku stawów musi być ono kompleksowe - obejmuje leczenie farmakologiczne, korektę trybu życia oraz diety, a także rehabilitację fizyczną. Niekiedy leczenie obejmuje także pracę z psychologiem.

Nieznane przyczyny

W przypadku większości chorób reumatycznych nieznana jest przyczyna ich powstania. Dlatego leczenie często skupione jest na likwidowaniu objawów i modyfikacji przebiegu choroby. Jeśli przyczyna choroby jest znana, leczenie dotyczy zarówno przyczyny, jak i objawów. Rodzaj stosowanych leków zależy od indywidualnego przebiegu choroby, ciężkości objawów, reakcji na leczenie. Na początku i w trakcie leczenia może wystąpić potrzeba zmiany dawki podawanych leków lub zmiany samego leku. Leczenie nie jest więc procesem stałym, niezmiennym i należy liczyć się z możliwością jego modyfikacji.

Choroby stawów są bardzo bolesne, utrudniają życie (mogą utrudniać lub wręcz uniemożliwiać poruszanie się), a ich leczenie wymaga dużego poświęcenia. Dlatego warto, póki się jest jeszcze zdrowym, podjąć działania profilaktyczne.

Odpowiednia dieta

W profilaktyce chorób reumatycznych najważniejsze są przede wszystkim: prawidłowa masa ciała, a co za tym idzie prawidłowe żywienie. Do tego ważne jest, by zachować umiarkowaną aktywność fizyczną. Oczywiście trzeba także oszczędzać swoje stawy, szczególnie kolanowe i biodrowe (np. unikać noszenia ciężkich rzeczy). Ważna jest również kontrola ruchów kręgosłupa - najmniej szkodliwe dla kręgosłupa są obciążenia działające w osi pionowej.

Na co dzień

Warto także na co dzień stosować się do kilku zasad. Podnoszenie ciężaru powinno odbywać się z pozycji przysiadu. Wszelkie prace wymagające schylania, np. - zamiatanie, odkurzanie, grabienie, kopanie dołków w ogródku - należy wykonywać w możliwie najbardziej wyprostowanej pozycji. Jeżeli rączki urządzenia, z którego korzystamy są za krótkie, należy je przedłużyć. Podnoszenie się z pozycji leżącej powinno się zaczynać od przekręcenia ciała na bok, opuszczenia nóg, a następnie trzeba przejść do podnoszenia się do pionu, przy podparciu wolną ręką. Kładzenie się na wznak powinno odbywać się w kolejności odwrotnej. W przypadku wystąpienia nagłego, silnego bólu krzyża należy przyjąć pozycję leżącą, z nogami podniesionymi do góry, zgiętymi w kolanach pod kątem prostym i opartymi o krzesło lub brzeg łóżka.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki