Rak jajnika: Objawy, leczenie, owariektomia

2015-03-24 14:00

Rak jajnika to bardzo trudny do wykrycia rodzaj nowotworu. Objawy raka jajnika są bowiem mało wyraziste i najczęściej nie są niepokojące dla pacjentki. Mogą być bardzo mylące, co opóźnia wykrycie choroby i zwiększa śmiertelność. Sprawdź, jakie objawy powinny wzbudzić twój niepokój.

Rak jajnika to jeden z najpóźniej wykrywanych i najbardziej śmiertelnych nowotworów. Wszystko przez to, że jego objawy są mało charakterystyczne, mogą być mylone lub ignorowane. Rak jajnika w Polsce jest szóstym najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Może pojawić się w każdym, ale najczęściej występuje w wieku od 40. do 70. roku życia. Nowotwór jajnika często rozwija się w kobiecym organizmie w sposób utajony. Warto jednak poznać wszystkie objawy, które powinny niepokoić i zmuszać kobiety do dokładnych badań. Często rak jajnika objawia się dolegliwościami uciskowymi, takimi jak: zaparcia, wzdęcia, uczucia pełności w brzuchu czy bólów w podrzbuszu. Bardzo wczesne symptomy to: ból mednicy i brzucha, zwiększenie obwodu brzucha, szybkie uczucie pełności podczas jedzenia lub zmiana częstotliwości oddawania moczu. Jednak najczęściej występującym objawem raka jajnika (w 30 proc. przypadków) jest wodobrzusze. Chore kobiety skarżą się także na nerwobóle ud, okolicy kulszowej lub pachwinowej. Czasem może dochodzić do nieprawidłowego krawawienia z dróg rodnych. W przypadku zaawansowanej formy raka jajnika dochodzi do wyniszczenia nowotworowego oraz charakterystycznego zaostrzenia rysów twarzy. Mogą pojawić się także wymioty, nagłe ataki bólów miednicy. Rak jajnika na wczesnym etapie może być wykryty podczas zwykłego badania ginekologicznego, ultrasonograficznego, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego

Zobacz: Usunięcie jajników, czyli owariektomia: Kiedy należy wykonać zabieg?

Rak jajnika - leczenie

Podstawową metodą leczenia raka jajnika jest operacja, podczas której usuwany jest guz nowotworowy. W zależności od tego, w którym stadium rozwoju jest rak jajnika, podawana jest chemioterapia. Jeśli rak został wykryty na wczesnym etapie, to chemioterapia nie jest potrzebna. W przypadku II stopnia zaawansowania raka, podaje się chemię. Gdy rak jest w III lub IV stadium, to w czasie operacji wycina się macicę oraz przydatki. W tym przypadku dochodzi do owariektomii.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki