Rak trzustki - choroba, która zabiła Steva Jobsa

2011-10-07 15:00

Rak trzustki to nowotwór złośliwy części zewnątrzwydzielniczej. Statystyki podają, że częściej dotyka mężczyzn niż kobiety oraz rasę czarna niż białą. Nowotwór złośliwy trzustki może przerzucić się na wątrobę, wówczas niezbędną operacją jest przeszczep wątroby. Na raka trzustki zmarł współzałożyciel firmy Apple Computer - Steve Jobs.

Steve Jobs zmarł 5 października 2011 r. Miał 56 lat. Z chorobą nowotworową zmagał się ponad 6 lat. Pierwszą diagnozę o swojej chorobie usłyszał od lekarzy w 2004 r. Szybko okazało się, że nowotwór jest złośliwy. Jeszcze w tym samym roku raka trzustki wycięto i zdawało się, że Jobs zaczął wracać do zdrowia. Dwa lata później jednak pojawiły się poważne wątpliwości.

Rak trzustki - co to za choroba

Rak trzustki jest bardzo niebezpieczny, to dość rzadka, ale wyjątkowo groźna choroba - pięcioletnia przeżywalność pacjentów wynosi zaledwie 5 proc. Steve Jobs przeżył dłużej, być może dzięki przeszczepie wątroby, który przeszedł w 2009 r. Wówczas wydawało się, że będzie już coraz lepiej. Jednak rak okazał się zbyt silny.

Rak trzustki jest nowotworem przewodu pokarmowego, to tylko 3 proc. ze wszystkich nowotworów złośliwych. Statystyki mówią, że choroba dotyka ludzi po 60. roku życia i u większości pacjentów jest powiązany z cukrzycą. Częściej dotyka mężczyzn niż kobiety i ludzi rasy czarnej niż białej.

Co zwiększa ryzyko raka trzustki

Palenie papierosów jest największym czynnikiem ryzyka powstania nowotworu trzustki, a także zwiększa możliwość przerzutów nowotworu. Kolejne czynniki zwiększające ryzyko to cukrzyca, otyłość, geny - wystąpienie raka trzustki u krewnych pierwszego stopnia, a nawet, jak czytamy w serwisie Medserwis.pl - jedzenie zbyt dużej ilości słodyczy.

Objawy raka trzustki

mocny ból nadbrzucha i pleców (późny objaw), żółtaczka (wczesny objaw), powiększenie wątroby, półpasiec, depresja, utrata masy ciała, utrata łaknienia, nudności, nietolerancja glukozy.

Rak trzustki jest bardzo późno wykrywany, ponieważ objawy takie jak ból brzucha i żółtaczka występują dopiero w zaawansowanym stadium nowotworu. Wówczas może być już za późno i pojawiają się przerzuty na wątrobę. Przypuszczalnie tak właśnie było w przypadku Steva Jobsa.

W Polsce rak trzustki zajmuje 8. miejsce na liście najczęstszych nowotworów u mężczyzn i u kobiet - czytamy w portalu Medserwis.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki