Szkoła, technikum, egzamin, rekrutacja

i

Autor: Mariusz Grzelak

Rekrutacja na uczelnie 2016. Jak obliczyć wynik z matury?

2016-07-04 11:59

Wyniki matury 2016. Licealiści! Jak się liczy punkty uzyskane na egzaminie dojrzałości? Co zrobić, żeby dostać się na wymarzone uczelnie? Spieszymy wam z informacją i pomocą w tym bardzo ważnym dla was okresie!

Aby zdać egzamin maturalny należy uzyskać z niego conajmniej 30% punktów możliwych do zdobycia z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej i w części pisemnej oraz przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego w części pisemnej, a egzamin ten nie może zostać unieważniony). Oznacza to, że żeby zdać, musicie z każdego egzaminu osiągnąć przynajmniej 30% wszystkich możliwych punktów i wybrać sobie jeden przedmiot dodatkowy, oprócz tych, które są w podstawie.

Istotną informacją jest fakt, że przedmiotów wybranych dodatkowo nie da się nie zdać, ale ich wynik będzie odnotowany na świadectwie dojrzałości. Po zdaniu egzaminu maturalnego uczniowie otrzymają świadectwo dojrzałości i odpis takiego dokumentu. Na nim zawarte będą szczegółowe wyniki jakie uzyskali zdający w postaci listy wszystkich zdawanych przedmiotów i punktacji, jaką osiągnęli absolwenci liceum. W przypadku egzaminów w części pisemnej (zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych) podane będą dwie liczby: wynik w procentach oraz wynik na skali centylowej. Wynik w procentach to odsetek punktów zaokrąglonych do liczby całkowitej, które uczeń uzyskał za rozwiązanie zadań zawartych w arkuszu egzaminacyjnym. Oznacza to, że jeśli na przykład za rozwiązanie zadań z matematyki na poziomie rozszerzonym zdobył 25 punktów spośród 50 możliwych do zdobycia, to uzyska wynik równy 50%. Wynik na skali centylowej z kolei to odsetek liczby maturzystów, również zaokrąglony do liczby całkowitej, którzy uzyskali z danego przedmiotu na danym poziomie wynik taki sam lub niższy niż dany absolwent. Czyli na przykład zdający, którego wynik centylowy z matematyki na poziomie rozszerzonym wynosi 80, dowie się, że 80% wszystkich maturzystów, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym, uzyskało za rozwiązanie zadań wynik taki sam jak on lub niższy, a 18% maturzystów uzyskało wynik wyższy.

Jeżeli zdarzy wam się nie zdać któregoś z obowiązkowych przedmiotów ustnych, nie rezygnujcie z dalszego podchodzenia do egzaminów! Egzamin nie zostanie zdany jeśli nie spełnicie warunków wymienionych wyżej lub jeśli egzamin zostanie unieważniony w trakcie zdawania go. Niedopuszczalne jest korzystanie z pomocy naukowych, więc wszelkiego rodzaju ściągi czy smartfony od razu wybijcie sobie z głowy! Na maturze trzeba polegać na własnej wiedzy. Przygotowania do tego egzaminu trwały przez wszystkie lata waszej edukacji, więc nie warto zaprzepaścić tego wszystkiego z powodu zostania przyłapanym na ściąganiu.

Zobacz też: Matura HARMONOGRAM 2016. Sprawdź dokładne terminy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki