Rusza sezon na nowalijki. Co warto wiedzieć o sezonowych owocach i warzywach?

2022-05-27 14:18
Nowalijki - jedz je na zdrowie!
Autor: GettyImages

Wraz z rozpoczynaniem się sezonu na nowalijki, warto pochylić się nad ciekawostkami na ich temat. O młodych warzywach krąży wiele mitów. Niektóre z porzekadeł okazują się jednak prawdziwe. Odróżnimy kilka z nich. Czy prawdą jest, że nowalijki są najzdrowsze? Czy może należy unikać ich ze względu na wysoką zawartość nawozów? Sprawdź informacje, które warto znać o sezonowych owocach i warzywach.

Nowalijki, są to młode warzywa i owoce, pojawiające się w sezonie wiosennym. Zaliczamy do tej grupy m.in. rzodkiew, sałatę czy szczypior. W języku powszechnym istnieją określenia, które sugerować mają zastosowanie tego typu warzyw i owoców. Otóż niektórzy zwracają uwagę na ich wyjątkowo korzystne działanie na ludzki organizm. Z kolei przeciwnicy spożywania nowalijek przestrzegają przed ich spożywaniem.

Prawdą jest, że nowalijki mogą szkodzić dzieciom!

Mówi się o tym, iż warto zachować ostrożność przy podawaniu młodych owoców i warzyw dzieciom. Nowalijki bowiem potrzebują znacznie więcej sztucznych nawozów, kiedy dorastają w niekorzystnych warunkach. Sztuczne nawozy zawierają azotany, których działanie negatywnie może wpływać na dzieci, zwłaszcza te poniżej 3 roku życia. Takie dzieci nie powinny wcale spożywać nowalijek, natomiast starsze dzieci w teorii mogą je jeść, jednak z umiarem. Z kolei kobietom w ciąży zaleca się całkowite zrezygnowanie ze spożywania nowalijek.

Nieprawdą jest to, że młode rośliny mają więcej witamin

Na niektórych forach internetowych znaleźć można opinie internautów, mówiące o tym, iż nowalijki mają więcej witamin niż dojrzałe warzywa i owoce. Według nich, młode rośliny miałyby być skondensowanym źródłem składników odżywczych. W rzeczywistości taki „komplet” witamin oraz składników mineralnych zawierają wszystkie rośliny – zarówno te młode, jak i już dojrzałe. Zatem mówienie o nowalijkach jako o tych zdrowszych, jest mitem.

Sonda
Uprawiasz jakieś warzywa lub owoce?
Express Biedrzyckiej 27.05 (Leszek Miller, Ryszard Schnepf, kmdr por. Maksymilian Dura) Sedno Sprawy: Grzegorz Cessak
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE