Sanktuarium Matki Boskiej w Lourdes - przewodnik, co warto zobaczyć

2010-04-02 9:12

Małe francuskie miasteczko położone u stóp Pirenejów jest znane na całym świecie za sprawą cudownych objawień. Bernadetcie Soubirous, czter- nastoletniej córce zubożałego młynarza, w 1858 roku zaczęła się ukazywać Matka Boska. Od lutego do lipca objawienia zdarzyły się kilkanaście razy.

Dziewczynka pasła świnie nad rzeką Gave nieopodal groty Massabielle - i tam właśnie ukazywała jej się świetlista postać.

Świadkami objawień i dziwnego zachowania dziewczyny byli ludzie gromadzący się w grocie na odpoczynek. Bernadetta na ich oczach klękała, całowała ziemię i na klęczkach schodziła nad rzekę. "Idź do źródła, napij się z niego i obmyj się" - takie właśnie słowa usłyszała Bernadetta od Maryi. To polecenie wypełniają pielgrzymi przybywający do Lourdes. W środku groty znajduje się bowiem źródło wody, które pojawiło się podczas objawień.

Od momentu wytryśnięcia źródełka zarejestrowano 6784 przypadki niewytłumaczalnego odzyskania zdrowia po obmyciu się w jego wodzie. 67 z nich Kościół uznał oficjalnie jako cudowne. Dla wygody chorych wybudowano pomieszczenia z kamiennymi wannami, w których można zanurzyć się całkowicie, zaś wokół groty umieszczono krany służące napełnianiu naczyń.

W miejscu, obok którego ukazała się Matka Boża, stoi dziś potężna bazylika. Składają się na nią trzy kościoły, z których jeden - podziemny, poświęcony jest papieżowi Piusowi X. Ponieważ kościół w Lourdes stoi na skale, wygląda na wyż- szy i potężniejszy niż jest w rzeczywistości. Jest jednonawowy, ma 10 kaplic, a wieńczy go strzelista dzwonnica. Nawa oraz kaplice zostały rozświetlone pięknymi witrażami, przedstawiającymi tajemnicę Niepokalanego Poczęcia Matki Boskiej oraz historię Bernadetty i objawień. Bazylika św. Piusa X - podziemna bazylika o kształcie odwróconej łodzi, może pomieścić 25 tys. osób. Rozświetlają ją niezwykłe szklane obrazy. "Jestem Niepokalane Poczęcie" - tak przedstawiała się Matka Boska Bernadetcie podczas objawień.

W miejscu, w którym stała święta postać, w 1874 roku wzniesiono statuę Madonny. Postać została wiernie odtwo- rzona na podstawie opisu Bernadetty. Panna Soubirous kilka lat po objawieniach wstąpiła do klasztoru w Nevers. Po długiej chorobie, w wieku 35 lat, zmarła. Jej słowa wypowiedziane przed śmiercią brzmiały: "Matko Boża, módl się za mnie, biedną grzesznicę".

Czytaj dalej >>>


W 1933 r. kanonizowano Bernadettę. Jej ciało, złożone w szklanym relikwiarzu w klasztorze w Nevers, nie ulega rozpadowi. Od lat nauka stara się wyjaśnić to zjawisko - bez rezultatu.Prawdziwość objawień z Lourdes Kościół uznał już 5 lat po ich zaistnieniu.

Codziennie o godzinie 20.45 odbywa się procesja maryjna ze świecami, w czasie której rozbrzmiewa pieśń "Ave Maria", śpiewana w różnych językach. Po niej tłum wspólnie odmawia różaniec. Niepełnosprawni i chorzy mają codzienną procesję o godzinie 16.30.

W Lourdes można poznać życie świętej Bernadetty począwszy od jej narodzin i chrztu aż po śmierć: służy temu szlak "Śladami Bernadetty".

W muzeum Grevin znajduje się ekspozycja figur woskowych. Postacie misternie wykonane z wosku tworzą scenki sytuacyjne zaczerpnięte z życia Bernadetty oraz Jezusa Chrystusa. Wielkie wrażenie robi trójwymiarowa ekspozycja obrazu "Ostatnia Wieczerza" Leonarda da Vinci. W najnowszych salach muzeum ukazano sylwetkę papieża Jana Pawła II. Do miasta przybywa co roku ponad 5 milionów pielgrzymów.

Informacje dla pielgrzymów:

Lourdes znajduje się w południowo-zachodniej Francji, w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Hautes-Pyrénées. Sezon pielgrzymkowy trwa od marca do października. Miasto oferuje kilkadziesiąt tysięcy miejsc noclegowych. Wodę z cudownego źródła czerpać można bezpłatnie.

Uwaga: na obrzeżach Lourdes znajduje się polska Misja Katolicka Sióstr Nazaretanek, gdzie istnieje możliwość wykupienia noclegów i posiłków oraz uzyskania wskazówek turystycznych w języku polskim.

La maison de la mission Catholique Polonaise "Bellevue"
Route de Bartres, 65-100 Lourdes
tel. (00 33) 05 62 94 91 82

Koszt kilkudniowej pielgrzymki do Lourdes to około 400 euro od osoby (ok. 1550 złotych).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE