niedobór żelaza

i

Autor: Getty Images

Senność, wypadanie włosów i brak koncentracji. Jak objawiają się niedobory żelaza?

2022-06-15 15:36

Promienna cera, lśniące włosy i paznokcie są oznaką zdrowia. Niedobór żelaza daje pewne objawy. To m.in. ból głowy i wypadanie włosów! Może on manifestować się również na paznokciach, a w skrajnych sytuacjach wywoływać anemię (inaczej niedokrwistość). Największy odsetek chorych to dzieci w wieku przedszkolnym i kobiety w ciąży.

Anemia, zwana również niedokrwistością to stan, w którym mamy obniżone stężenie hemoglobiny we krwi, co prowadzi do obniżenia całkowitej zdolności czerwonych krwinek do przenoszenia tlenu, co prowadzi do gorszego natlenienia całego organizmu. W praktyce w badaniach widać obniżone parametry czerwonokrwinkowe – mniejsza ilość czerwonych krwinek (erytrocytów), niższa wartość hematokrytu, żelaza. Niedokrwistość dotyczy 25% populacji świata. Największy odsetek chorych to dzieci w wieku przedszkolnym i kobiety w ciąży. Anemia jest też dużym problemem u osób powyżej 60-tego roku życia. Najczęstszą przyczyną niedokrwistości są niedobory pokarmowe, w przebiegu innych chorób (np. nowotwory) lub po nagłym obfitym krwawieniu. Z czynników żywieniowych do niedokrwistości mogą prowadzić niedobory: żelaza, miedzi, witaminy A, C, E, B12, B2, B6, kwasu foliowego. Mamy zatem szerokie pole jak dietą chronić się przed anemią i jak z nią walczyć. Najczęstszą przyczyną niedokrwistości są niedobory żelaza. Z produktów spożywczych najlepiej przyswajalne żelazo jest z mięsa i produktów zwierzęcych: wątroba, kaszanka, salceson, żółtko jaja, wołowina, polędwica, cielęcina, sardynki w pomidorach, wędliny wieprzowe i wołowe. Produkty roślinne mogą zawierać duże ilości żelaza, ale jest ono mniej przyswajalne niż z produktów zwierzęcych, trzeba zjeść ich więcej aby dostarczyć tę samą ilość żelaza. Najwięcej żelaza znajdziesz w otrębach pszennych, maku, soji, fasoli, orzechach laskowych, pestkach dyni, amarantu sie, natce pietruszki, grochu, płatkach owsianych, kaszy jęczmiennej, szpinaku, kaszy gryczanej, chlebie żytnim, burakach. Wchłanianie żelaza ułatwia witamina C. Znajdziesz ją w warzywach i owocach – najwięcej w aceroli, dzikiej róży, czarnej porzeczce, natce pietruszki, papryce, brukselce, kalarepie, brokułach, szpinaku, kalafiorze, truskawkach, kiwi, grejpfrutach, cytrynach, pomarańczach, porzeczkach czerwonych (produkty wymienione w kolejności od najbogatszych źródeł). Kwas foliowy bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek. Znajdziesz go w szpinaku, pietruszce, fasoli białej, żółtku jaja, grochu, szparagach, brukselce, jarmużu, brokułach, migdałach, awokado. Do tworzenia czerwonych krwinek potrzebna jest również witamina B12. Niedobór występuje często u wegetarian lub osób z zaburzeniem wchłaniania. Występuje w serach żółtych, wołowinie, mleku, serach białych, jajach, wieprzowinie, mięsie indyka i kurczaka. Celu leczenia i zapobiegania niedokrwistości ważna jest zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce, mięso, jajka, nabiał, pełnoziarniste produkty zbożowe (chleby, kasze), orzechy, pestki oraz strączki.

Zanim sięgniesz po preparaty apteczne warto przeanalizować dietę

Promienna cera, lśniące włosy i mocne paznokcie są oznaką zdrowia i urody. Wiele osób ma jednak z nimi problemy i włosy lub paznokcie łamią się, kruszą albo cera jest szara. Jest to objaw wewnętrznych problemów – niedoborów witamin i składników mineralnych – organizm daje znak, ze coś jest nie tak. Aby zapobiegać takiej sytuacji należy zadbać o dobre odżywienie organizmu, tak aby otrzymywać codziennie jak najwięcej dobroczynnych składników. Zanim sięgniesz po preparaty apteczne warto przeanalizować dietę i wprowadzić zmiany w sposobie żywienia. Włosy potrzebują krzemu, magnezu, żelaza i wapnia. Paznokcie potrzebują wapnia, magnezu, żelaza, kwasu foliowego, cynku, witamin z grupy B, krzemu, miedzi. Skóra potrzebuje kwasu foliowego, siarki, witaminy B6, witaminy A i beta karotenu, witaminy C, K, E i cynku. Jak widać wszystkie atuty zdrowia i urody potrzebują witamin i składników mineralnych, wpływają na budulec włosów i paznokci, ujędrniają i odżywiają skórę.Witaminę C znajdziemy warzywach i owocach – najwięcej w aceroli, dzikiej róży, czarnej porzeczce, natce pietruszki, papryce, brukselce, kalarepie, brokułach, szpinaku, kalafiorze, truskawkach, kiwi, grejpfrutach, cytrynach, pomarańczach, porzeczkach czerwonych (produkty wymienione w kolejności od najbogatszych źródeł). Betakaroten i witaminę A znajdziesz w wątróbce, marchewce, natce pietruszki, jarmużu, szpinaku, szczawie, szczypiorku, papryce czerwonej, morelach, melonach i brzoskwiniach. Witamina K znajduje się w jarmużu, szpinaku, sałacie, brokułach, brukselce, wątrobie, jogurtach, jajku. Witaminę E znajdziesz w olejach roślinnych, jajkach, mące pełnoziarnistej, orzechach, marchewce i migdałach. Krzem znajdziesz w warzywach, zbożach, owocach morza. Żelazo znajdziesz w czerwonym mięsie, suszonych owocach, szpinaku. Wapń znajdziesz w nabiale- najwięcej w serze żółtym, małych rybach jedzonych z ośćmi, migdałach, fasoli, pestkach, zielonych warzywach.Sprzymierzeńcem zdrowej skóry i włosów są warzywa cebulowe – cebula, czosnek, por i szczypiorek. Zawierają związki siarkowe (to one nadają charakterystyczny smak), witaminy C, A, E, siarkę, selen, magnez, żelazo.

Suplementy na zdrowe włosy i paznokcie, na odporność, na poprawę metabolizmu, na wsparcie organizmu borykającego się z różnymi problemami, na uzupełnienie witamin – czy to wszystko jest nam potrzebne? A gdyby tak pomyśleć o naturalnych rozwiązaniach? W szczycie sezonu na owoce i warzywa to łatwiejsze niż myślisz!

Dobre zbilansowanie diety i dostarczanie niezbędnych dla zdrowia składników każdego dnia wcale nie jest takie proste. Pomóc mogą pełne witamin i mikroskładników warzywa i owoce – trzeba tylko wiedzieć, jak je smacznie podać. Bezcennym wsparciem są blendery kielichowe i wyciskarki wolnoobrotowe.

Zespół Top Girls zaprasza na Najlepszy Koncert Świata VOX FM w Olsztynie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki