Opalanie

i

Autor: East News

Śmiertelne skutki opalania! Lekarze ALARMUJĄ: Rak skóry to jeden z najpowszechniejszych nowotworów

2020-06-02 11:40

Rak skóry jest efektem szkodliwego działania promieni UV, do którego dochodzi podczas opalania. Choć społeczeństwo jest informowane o śmiertelnie niebezpiecznych skutkach ekspozycji skóry na słońce, to i tak z roku na rok liczba nowotworów skóry rośnie.

Rak skóry to jeden z najpowszechniejszych nowotworów. - Już teraz raki skóry stanowią 30% wszystkich rozpoznawanych nowotworów złośliwych, a rak kolczystokomórkowy jest drugim najczęściej występującym rakiem skóry – podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Warszawie. Eksperci szacują, że niebawem w Polsce, co druga osoba po 60 roku życia zachoruje na nowotwór skóry. Jednym z nowotworów skóry jest rak kolczystokomórkowy. To nowotwór złośliwy wywodzący się z komórek nabłonka płaskiego zaliczany do niebarwnikowych nowotworów skóry. Przyczyną jego rozwoju jest nieprawidłowe namnażanie się keratynocytów spowodowane w głównej mierze szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce w 2017 roku odnotowano 13 478 zachorowań na niebarwnikowe nowotwory skóry (6453 u mężczyzn i 7025 u kobiet), co odpowiada zachorowalności odpowiednio 7,8% i 8,5%. - Niestety dane epidemiologiczne nie są pełne. Na podstawie danych chorobowości można szacować, że w Polsce jest to około 40-50 tys. zachorowań rocznie. Niestety są to głównie przypadki nierejestrowane, które są z reguły operowane lub leczone miejscowo przez dermatologów czy chirurgów plastyków – podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Po czym rozpoznać raka kolczystokomórkowego? Objawy

- Zmiany najczęściej występują na odsłoniętych częściach ciała, głównie w obrębie głowy lub szyi (80%), ale mogą również pojawić się na kończynach czy tułowiu (20%). W początkowej fazie rak kolczystokomórkowy z wyglądu przypomina rogowaciejącą, łuszczącą się zmianę o charakterze brodawkowatym, często pokrytą strupkiem - podkreśla profesor Rutkowski.
Jak można się chronić przed nowotworem skóry?
- Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV to obecnie jeden z głównych elementów profilaktyki przed rakiem kolczystokomórkowym. Szczególnie w okresie letnim, przed wyjściem z domu należy pamiętać o kremach z filtrem, nakryciu głowy, zasłaniać okolice ramion i szyi oraz pamiętać, że promienie słońca bardzo dobrze przechodzą przez warstwę chmur - zaznacza Joanna Konarzewska dyrektor Fundacji Onkologicznej Nadzieja. Kiedy zauważymy u siebie jakąkolwiek niepokojącą zmianę na skórze, to powinniśmy natychmiast skonsultować się ze specjalistą.

Kampania edukacyjna

"Rak UV" to ogólnopolska kampania edukacyjna poświęcona niebarwnikowemu nowotworowi złośliwemu skóry, rakowi kolczystokomórkowemu skóry. Celem kampanii jest edukacja i budowa świadomości społecznej na temat raka kolczystokomórkowego skóry, czynników ryzyka oraz możliwych form profilaktyki, szczególnie w grupach wysokiego ryzyka zachorowania na ten typ nowotworu. Więcej informacji na temat kampanii na www.rakuv.pl.

Psychika a choroba nowotworowa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają